Govor predsjednika Republike Azerbejdžan Hajdara Alijeva na samitu posvećenom 50. godišnjici NATO-a - Washington, 26. april 1999. godine


scotch egg
scotch egg
scotch egg
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb

Poštovani gospodine predsjedniče! 

Dame i gospodo! 

Srdačno čestitam predsjednicima država i vlada zemalja – članicama i partnerima, rukovodstvu Sjevernoatlantskog saveza povodom 50. godišnjice NATO-a. 

Mi izuzetno cijenimo ogromnu ulogu NATO-a u osiguranju mira i stabilnosti, smatramo ga najvažnijim instrumentom opšteevropske sigurnosti.  

Poslije raspada socijalističkog sistema i Varšavskog pakta na pragu XXI vijeka stvara se sasvim nova situacija. Demokratija i sloboda, zaštita ljudskih prava postaju najviši ideal za mnoge zemlje i narode u svijetu. Republika Azerbejdžan koja posjeduje ogromne prirodne, energetske resurse, jedinstveni geostrateški položaj na granici Evrope i Azije, ide putem građenja demokratskog društva s tržišnom privredom, punovrijednom integracijom u svjetsku zajednicu. Sveukupnost nacionalnih ciljeva i ideala postala je čvrstim temeljem za razvoj široke saradnje između Azerbejdžana, SAD-a i evropskih partnera. 

Zajedno s tim raspad totalitarnih režima izazvao je takve posljedice kao što su oružani konflikti, separatizam, etničko čišćenje koji su donijeli smrt i razaranja milionima ljudi, prijetnju miru i stabilnosti u raznim regijama planete.   

Azerbejdžanski narod iskusio je sve te strašne pojave tokom posljednjih deset godina. 

Kao rezultat vojne agresije susjedne  Armenije koja je iskazivala neosnovane teritorijalne pretenzije prema Azerbejdžanu oko dvadeset procenata azerbejdžanske zemlje je okupirano, više od jednog miliona naših građana bili su izloženi etničkom čišćenju na svojoj teritoriji i postali su izbjeglice.  

Mi ulažemo sve napore za što je moguće brže mirno rješenje konflikta s Armenijom i polažemo velike nade u aktivnost minske grupe OSCE-a i njegovih supredsjednika Rusije, SAD-a i Francuske. Smatramo apsolutno nedopustivim nezakonitu isporuku oružja jednoj od strana u sukobu, pokušaj otvaranja regionalne trke u naoružanju.  

Zalažemo se za što skorije mirno rješavanje svih postojećih sukoba kako na postsovjetskom prostoru tako i u Jugoslaviji, za prekid etničkog čišćenja na Kosovu, vraćanje mirnog stanovništva u rodna mjesta. Svjetska zajednica mora adekvatno da odgovori na izazove koji dolaze od strane agresivne entičke netrpeljivosti i separatizma. 

Mi pridajemo veliki značaj saradnji s NATO-om u okvirima programa „Partnerstvo za mira“ i s naše strane ćemo na svaki način sudjelovati u daljnjem produbljivanju odnosa Azerbejdžana sa Sjevernoatlantskim savezom. Pozdravljamo novu stratešku koncepciju NATO-a predstavljenu na Washingtonskom samitu. 

Čestitam predsjednicima Poljske, Mađarske i Češke povodom stupanja njihovih država u NATO. Primanje novih država u NATO će, bez sumnje, pomoći učvršćivanju sigurnosti i stabilnosti na cijelom evroatlantskom prostoru, uključujući kavkaski region.

Želim NATO-u još uspjeha u ostvarenju plemenite misije u osiguranju mira, sigurnosti i stabilnosti, pretvaranju u život visokih ideala čovječanstva. 

Zahvaljujem za pažnju.