آثار / خبرگزاری "آذرتاج" تقدیم می کند

ملاقات خصوصی حیدر علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و سید محمد خاتمی رئیس جمهور ایران ١۸ می سال ۲۰۰۲


ملاقات خصوصی حیدر علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و سید محمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی ایران در کاخ ریاست جمهوری ایران برگزار شد.

سید محمد خاتمی رییس جمهوری ایران ضمن استقبال محترمانه از حیدر علی اف رییس جمهوری، بابت پذیرش دعوت و انجام سفر رسمی به تهران، مراتب تشکر خود را از رهبر دولت آذربایجان اعلام کرد. جناب محمد خاتمی بار دیگر مورد تأکید قرار داد که هر ملاقات با حیدر علی اف بعنوان یک رجل دولتی عاقل و دارای تجربه غنی سیاسی برایش بسیار ارزشمند و مفید است.

رئیس جمهور سید محمد خاتمی با تأکید بر اینکه سفر رسمی رئیس جمهور حیدر علی اف به تهران افقهای جدیدی فرا روی همکاریهای ایران و آذربایجان باز کرده است، این سفر را مرحله مهمی در توسعه همکاریهای متقابلا مفید بین دو کشور خواند.

رئیس جمهور حیدر علی اف ضمن اظهار تشکر بابت تعارفات و دعوت رسمی، مراتب رضایت خود از مهمان نوازی گرم نسبت به خود و هیأت نمایندگی آذربایجان همراه وی در کشور دوست و همسایه را اعلام کرد. رؤسای جمهور دو کشور با انجام مذاکرات مفصل پیرامون راههای توسعه روابط دوجانبه ایران و آذربایجان، بر ضرورت توسعه و تعمیق هرچه بیشتر همکاریها در تمامی عرصه ها تأکید نمودند.

رییسان جمهور با اشاره به اینکه مشارکت دو کشور در طرحهایی که تأثیر فراوانی در توسعه روابط اقتصادی دارند یک امر ضروری است، موضوع ظرفیتهای وسیع دهلیز حمل و نقلی شمال-جنوب را به اتفاق مورد تاکید قرار دادند. رؤسای جمهور ضمن بحث در مورد وضعیت حقوقی دریای خزر، بر اهمیت خاص تشدید همکاریها بین کشورهای ساحلی در همه زمینه ها تأکید کردند. همچنین ابراز امیدواری شد که دریای خزر منبعد نیز بعنوان دریای صلح و ثبات و همکاری باقی خواهد ماند. رئیسان جمهور دو کشور ادامه مذاکرات در سطح کارشناسان برای تعیین وضعیت حقوقی دریای خزر را ضروری دانستند.

در این دیدار رییسان جمهور موضوع حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه ارمنستان-آذربایجان، قره باع کوهستانی را که بصورت حادترین مشکل کشورمان درآمده است، به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار دادند. رییس جمهور حیدر علی اف خاطرنشان ساخت که در نتیجه تجاوز نیروهای مسلح ارمنستان ۲۰ در صد از سرزمینهای آذربایجان هنوز هم تحت اشغال قرار دارد و بیش از یک میلیون آذربایجانی سالیان مدیدی است که در شرایط سختی در چادرهای اسکان موقت به سر میبرند.

رئیس جمهور حیدر علی اف با اشاره به روند مذاکرات جهت حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه، ضرورت تشدید تلاشهای دولتهای عضو گروه مینسک برای رفع هر چه سریع تر این مناقشه را مورد تأکید قرار داد.

رئیس جمهور سید محمد خاتمی با بیان اینکه ایران تجاوز ارمنستان به خاک آذربایجان را محکوم و در همه سازمانهای بین المللی این موضوع را به صراحت اعلام کرده است، افزود که عدم حل و فصل تا بحال این مناقشه نگرانی کشور متبوع وی را بر انگیخته است. وی اظهار اطمینان کرد که حل و فصل سریع این مناقشه نقش مهمی در استقرار صلح و ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.

رئیسان جمهور در جریان مذاکرات خود پیرامون وضع موجود در روابط علمی، آموزشی و فرهنگی و غیره بین دو کشور دوست و همسایه با مشترکات تاریخی، تعمیق هر چه بیشتر این روابط را ضروری خواندند.

در این دیدار، رییسان جمهور همچنین تبادل نظر مفصلی درخصوص اوضاع منطقه و سایر مسائل مورد علاقه دو کشور انجام دادند. رئیس جمهور حیدر علی اف مجددا رییس جمهور سید محمد خاتمی را برای انجام سفر رسمی به آذربایجان دعوت نمود. این دعوت با رضایت کامل پذیرفته شد.