Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Hocalı Soykırımının 4. yıldönümü ile ilgili Azerbaycan halkına seslenişi - Bakü, 24 Şubat 1996


Değerli soydaşlar!

Bağımsızlık ve özgürlük uğruna mücadele tarihimizde silinmez izler bırakmış olan korkunç günden - Hocalı Soykırımından bu yana 4 yıl geçiyor. Dönemin iktidarının kabahati yüzünden kadere terk edilmiş Hocalı'nın çaresiz yüzlerce sivili - yaşlılar, kadınlar, bebekler - Ermeni saldırısına uğradı ve amansızca katledildi. Halkımıza yönelik yapılmış bu amaçlı soykırım politikası insanlık tarihinde ağır bir cinayet olarak kalacaktır. Yüzyılın en büyük trajedilerinden biri olan Hocalı Soykırımı işgalcilerin canavarlıklarını tüm dünyaya birkez daha gösterdi.

Hocalı trajedisi halkımızı derinden sarsmış olsa da, onun metanetini, iradesini kıramadı. Bu felaket kutsal Vatanımızın bağımsızlığı, topraklarımızın bütünlüğü, sınırlarımızın dokunulmazlığı yolunda mücadelede bizi daha da güçlendirdi ve birleştirdi. Bugün şehitlerimizin kutsal ruhu, işgal edilmiş topraklarımızın kurtarılması ve mülteci yurttaşlarımızın kendi yerlerine geri dönmesi yolunda mücadelede hepimizi daha büyük kararlılık ortaya koymaya çağırıyor.

Halkımızın milli matem gününde Hocalı faciasının suçsuz kurbanlarının ruhu önünde saygıyla eğiliyorum. Azerbaycan'ın özgürlüğü ve ışıklı geleceği için sonsuzluğa kavuşan kişiler asla unutulmayacaklar.

Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.

Çeviri "Haydar Aliyev: Bağımsızlığımız sonsuza dek devam edecektir (konuşmalar, nutuklar, bildiriler, demeçler, mektuplar, seslenişler, kararlar) - 5. cilt Azerneşr, Bakü-1998 sayfa 355" kitabından yapılmıştır