Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Medine`deki Peygamber Efendimiz`in Camisi`nin (Mescid-i Nebevî) şeref defterine yazdığı yazı - 12 Temmuz 1994


Bismillâhi'r-Rahmani'r- Rahim!

Kutsal Medine kentini, İslam`ın kutsal anıtlarını, Hazreti Muhammed Peygamberin türbesini, camisini ziyaret ettiğimden dolayı bir müslüman olarak kendimi mutlu hissediyorum.

Allah`a şükürler olsun, uzun seneler boyunca kalbimde yaşayan dileğime, niyyetime kavuştum. Bu tarihi olay kalbimde büyük bir heyecan ve huzur duygusu uyandırdı. Birkez daha İslam`ın kaynağının ne denli beşeri, felsefi, bilimsel temellere sahip olduğunun bilincine vardım. Büyük Allah`ın büyüklüğünü anladım.

İslam`ın dünyada yaygınlaşması için, islam anıtlarının bütün ziyaretçileri açısından pak bir ortamın sağlanması için Hazreti Muhammed Peygamber`in türbesinin çevresinde yapılmış olan cami külliyatı beni hayran bıraktı. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar, oluşturulmuş muhteşem, azametli cami yapıları büyük hayret ve saygı uyandırıyor. İki kutsal kentin saygın insanı Fahd bin Abdül Aziz Al-Saud`un yaptığı çalışmalar paha biçilmezdir, büyük şükran duygusu uyandırıyor. Bu kutsal kentin yaşamasını, her geçen yüzyıl daha da gelişmesini sağlayan kimselere, özellikle değerli dostum, kardeşim, iki kutsal kentin saygın insanına saygılarımı sunarım.