Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Pakistan İslam Cumhuriyeti`nin Milli Günü nedeniyle verilen resepsiyonda konuşması - Hyatt Regency-Nahçıvan oteli, 27 Mart 1998


Sayın Büyükelçi!

Sayın Bayanlar ve baylar!

Sizi Pakistan`ın milli bayramı - Bağımsızlık günü dolayısıyla yürekten kutlarım. Pakistan halkına, tüm vatandaşlarına barış, huzur ve mutluluk dilerim.

Pakistan, bağımsızlığına kavuştuktan sonra geçen 51 sene zarfında büyük başarılar kazanmıştır. Asya kıtasının, dünyanın büyük ülkelerinden biri olan Pakistan, ekonomisinin kalkınması alanında da büyük mesafe almıştır.

Pakistan halkı, uzun yıllar, yüzyıllar boyunca sömürge altında bulunarak hep kendi ulusal egemenliği ve bağımsızlığı uğruna yılmadan mücadele vermiştir. 1947 senesinde Pakistan`ın bağımsızlığını kazanması, ulusal egemenliğini elde etmesi sadece Pakistan halkı için değil, Asya kıtasında sömürge altında yaşayan tüm diğer ülkeler için büyük bir gelişme oldu, önemli bir örnek teşkil etti. Umarım, Pakistan ileride de kendi halkının, kendi vatandaşlarının refahı için çalışacak ve Asya kıtasında çok önemli bir rol üstlenerek barışın, huzurun, güvenliğin tesisinde de hizmetlerini sunacaktır.

Ben Azerbaycan ve Pakistan devletleri arasında bulunan ilişkilere çok değer veriyorum ve bu ilişkileri dostluk, yoğun işbirliği ve kardeşlik ilişkileri olarak değerlendiriyorum. Azerbaycan devleti bağımsızlığını kazandıktan sonra Pakistan, Azerbaycan`ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biridir. Ermenistan`ın Azerbaycan`a silahlı saldırısı, Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan topraklarının işgali ile ilgili konular uluslararası toplantılarda çözüme bağlandığı ve görüşüldüğü sırada Pakistan, her zaman ilkeli, adil bir tutum sergilemiş ve Azerbaycan`ın toprak bütünlüğünü, sınırlarının dokunulmazlığını defalarca vugulamıştır.

Pakistan ve Azerbaycan, büyük önem taşıyan birçok devletler ve hükümetler arası anlaşma, sözleşme imzalamışlar. Bunlar bizim ilişkilerimizin çok güvenli hukuki bir zeminini oluşturmuştur. Ben büyük memnuniyetle belirtirim ki, Pakistan`nın devlet otoriteleri ve üst düzey temsilcileri Azerbaycan`ı pekçok kez ziyaret etmişler. Pakistan`a resmi ziyaretimi, Pakistan`da yaptığımız temasları, görüşmeleri ve imzaladığımız belgeleri de ben bugün çok büyük memnuniyetle hatırlıyorum.

Pakistan Başbakanı Sayın Nevaz Şerif ile son dönemlerde - geçen yılın hem mays hem aralık ayında yaptığım görüşmelere, temaslara da bilhassa değer veriyorum ve umarım, kendisi benim davetimi kabul ettiği üzere bu ziyaretini 1998 senesinde gerçekleştirecektir.

Bizim halklarımızın manevi değerlerinin, gelenek ve göreneklerinin birbirine benzemesi ve birçok başka etkenler halklarımızı sürekli birbirine yaklaştırmıştır. Günümüzde Azerbaycan, bağımsızlığını kazandıktan sonra bu ilişkiler daha da genişlemiş ve en üst düzeylere ulaşmıştır.

Biz gelecekte de Pakistan - Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine çalışacağız.

Sayın büyükelçi, siz beyan ettiğiniz üzere, sizin görev süreniz doluyor ve ülkenize geri döeneceksiniz. Ben bu konuda şunu belirtmek istiyorum, siz de Pakistan`ın Azerbaycan Büyükelçiliği görevini yaptığınız yıllarda devletlerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesi için değerli hizmetlerde bulundunuz. Bu hizmetlerinizden dolayı, Azerbaycan hakkında, cumhuriyetimiz, halkımız hakkında söylemiş olduğunuz güzel kelimelerden dolayı ben size teşekkür ediyorum. İleriye dönük çalışmalarınızın, Azerbaycan`da olduğu gibi, başarılı olmasını dilerim.

Bayram vesilesiyle sizi birkez daha tebrik ederim. Pakistan halkını tebrik ederim. Pakistan halkına, güzel mutlu bir gelecek dilerim. Teşekkür ederim.

Çeviri 28 Mart 1998 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - Pakistan ilişkileri

Bilgi notu

DIŞ POLİTİKA