Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Çin Halk Cumhuriyeti`ni resmi ziyareti - 7 Mart 1994


ÇHC Başkanı Jiang Zemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüşmelerde şöyle konuştu: «Çin, Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyor ve tüm alanlarda dostane işbirliğinin daha da genişletilmesi için birlikte çaba göstermeye hazırdır.»

Jiang Zemin, iki ülke arasında ilişkilerin 2000 yılı aşan tarihi bir geçmişi olduğunu ve bu tarihin köklerinin İpek yolu dönemine kadar uzandığını, Çin halkının Azerbaycan halkına her zaman dostane duygular beslediğini belirtti.

Çin yöneticisinin söylediği üzere, Azerbaycan`ın bağımsızlığını ilan etmesi ve Pekin ile Bakü arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ikili ilişkileri genişletilmesi açısından uygun olanaklar sundu. Bu ilişkiler istikrarlı ve sağlıklı bir biçimde gelişmektedir. Çin Devlet Başkanı, uluslararası kuruluşlarda, ayrıca BM`de taraflar arasında karşılıklı olarak yapılacak çalışmaların pekiştirilmesinin mümkün olduğunu da söyledi. Bu arada Çin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesidir.

ÇHC Başkanı, Karabağ sorununun tırmanmasından dolayı ciddi bir endişe duyduğunu bildirdi. Jiang Zemin şunu söyledi: «Pekçok insan kaybı ve maddi sıkıntıya neden olan bu sorunun devam etmesi her iki tarafın zararınadır. Azerbaycan ve Ermenistan`ın bu sorunu mümkün olduğunca kısa sürede barış ve görüşmeler yoluyla çözmesini içtenlikle temenni ederiz.»

Haydar Aliyev, Çin`in uluslararası alanda siyasi ve ekonomik çalışmalarda büyük rol oynadığını ve reformların yapılması konusunda Azerbaycan`ın, Çin tecrübesine ilgi duyduğunu kaydetti.

Her iki ülke lideri, devletlerarası ilişkilerin barış içinde birarada yaşamanın beş ilkesi temelinde kurulması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaştıklarını bildirdiler.

Aynı gün Jiang Zemin ve Haydar Aliyev ÇHC ile Azerbaycan arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinin ilkeleri hakkında ortak bildiri imzaladılar. İki ülke arasında hava ulaşımının sağlanması, bilimsel, teknik ve kültürel işbirliği, tıp, radyo ve televizyon, turizm alanında karşılıklı faaliyet anlaşmaları da imzalandı.

8 Mart tarihinde Haydar Aliyev, ÇHC Devlet Konseyi Başbakanı Li Peng ile bir araya geldi. Görüşme sırasında ikili ilişkilerin çeşitli doğrultuları, ayrıca Azerbaycan`da ve bütün bölgede durumla ilgili konulara değinildi.

Çeviri 10 Mart 1994 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır