Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Zbigniew Brzezinski`yi kabul etti - 21 Temmuz 1997 yılı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 21 Temmuz`da Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nda Amerika`nın Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi`nin Danışmanı, ABD eski Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski`yi kabul etti.

Cumhurbaşkanımız, sayın konuğun Azerbaycan`ı tekrar ziyaretinden çok memnun kaldığını belirterek şunu söyledi: Sizinle Azerbaycan arasında, sizinle benim aramda sıcak dosluk ilişkileri oluşmuştur. Ben buna çok değer veriyorum ve bu ilişkilerin, ABD ile Azerbaycan arasında devlet, hükümet düzeyindeki ilişkilerin gelişmesi açısından çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum.

Sayın Brzezinski`nin Azerbaycan`a daha önce yaptığı ziyaretlerden büyük memnunluk içinde söz eden Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev şunu söyledi: "Ben sizin tavsiyelerinize zamanında uydum ve bunların ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişmesinde büyük rolü oldu". Azerbaycan Cumhurbaşkanı, kendisinin ABD`ye resmi gezisinden önce Sayın Brzezinski`nin cumhuriyetimize gelmesinin özel bir önem taşıdığını vurguladı.

İçten sözler için teşekkür eden Sayın Brzezinski Bakü`yü tekrar ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yeniden bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu bildirdi. O şunu dedi: "Bu, benim Bakü`yü üçüncü ziyaretimdir ve her defasında burada gödrüğüm yeniliklere hayran kalıyorum." Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Washington ziyaretine değinen konuk orada Azerbaycan Cumhurbaşkanını sabırsızlıkla beklediklerini vurguladı. Sayın Brzezinski şunu söyledi: "Azerbaycan çok önemli bir ülkedir, siz çok seçkin bir lidersiniz, Amerika`da bunu giderek daha iyi anlıyorlar. İşte bu yüzden Azerbaycan-Amerika ilişkilerinin yalnız ikili alnlamda değil, hem de büyük bölgesel, stratejik önemi bulunuyor. Bu bakımdan Azerbaycan Cumhurbaşkanının Washington`a şimdiki gezisi daha bir önemli adımdır."

Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile önceki görüşmelerine değinen Sayın Brzezinski şunu dedi: Sizinle yaptığım konuşmalardan çok faydalandım. Zira ABD için önem arz eden ülkeler hakkında siz geniş bir bilgi birikimine sahipsiniz ve nitekim sizinle görüşmelerden Başkan Clinton da yararlanacaktır. Şimdiye kadar onunla defalarca görüştünüz, buna rağmen ileriki görüşmeleriniz de büyük önem arz edecektir." Sayın Brzezinski ABD Kongre üyerleri ile de görüşmelerin öngörüldüğünü vurgulayarak aynı görüşmelerin genel olarak Amerika-Azerbaycan ilişkileri açısından faydası olacağını söyledi.

Ülkelerimiz arasında ilişkilerin, özellikle ekonomi alanındaki ilişkilerin gelişiminden memnun kaldığını söyleyen Haydar Aliyev şunu bildirdi: "Zengin enerji kaynaklarına sahip olan Hazar havzasında Azerbaycan`ın eskiden de değerli çalışmaları oldu, şimdi de yabancı yatırımların, keza Amerikan yatırımlarının bu bölgeye girişi bilhassa Azerbaycan`ın çalışmaları sonucunda mümkün olmuştur." Cumhurbaşkanımız şunu söyledi: "1994 yılında ilk petrol sözleşmesi imzalandığında kimileri bunu şaşkınlıkla, kimileri kuşkuyla karşıladı. Fakat daha üç sene bile dolmadan artık Hazar`ın enerji rezervlerinin, ileride buradan elde olunacak petrolün ve doğal gazın dünya pazarlarına nakli için boru hatlarının inşası konusu dünyanın, keza ABD`nin büyük bilimsel ekonomik merkezlerinde masaya yatırılmaktadır." Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Hazar`dan ilk defa petrol çıkaran Azerbaycan`ın böylece Hazar`ın rezervlerinin uluslararası şirketlerle ortak işlenmesinin de temelini atmış olmasından memnunluk duyduğunu bildirdi.

AMOCO Şirketinin temsilcisi Sayın Keller`in de görüşmeye katılımına değinen Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev şunu söyledi: "Bu şirketle işbirliğimizin geçmişi uzun yıllara dayanıyor ve bunun ülkelerimiz arasında ekonomik ilişkilerin sağlanmasının bir başlangıcı olduğunu düşünüyorum."

Azerbaycan ile ABD arasında siyasi ilişkilerin gelişimini de tatmin edici bulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Ermenistan-Azerbaycan sorununun barışçı çözümü için ABD`nin son yıllarda çok büyük çalışmalar yaptığını hatırlattı. Şu da belirtildi ki, bu sene başından itibaren ABD`nin Minsk Grubu eşbaşkanlarından biri olması onun bu konuya yaklaşımını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev bu sene 20 Haziran`da Denver`de ABD, Rusya ve Fransa cumhurbaşkanlarının ortak bildirisini Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığının çözümü yolunda yeni bir adım olarak değerlendirdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanımız 8-9 Temmuzda Madrid gezisi sırasında ABD Başkanı Sayın Bill Clinton ile çok önemli, ümit verici görüşmeler yaptığının belirterek şunu söyledi: "Aynı görüşmede Amerikan Başkanı`nın sorunun çözümü ile ilgili söylediği kelimeler beni pek heyecanlandırdı ve ben bu coşkuyla, umutlarla ABD gezisine hazırlanıyorum. Bu aşamada sizinle görüşmem benim için çok önemlidir."

Sayın Brzezinski Amerika-Azerbaycan ilişkileri konusunda Haydar Aliyev ile aynı görüşte olduğunu belirterek bu ilişkilerin giderek daha ileri aşamalara ulaştığını söyledi. O, şunu dedi: "Bizi bağlayan o kadar çok unsur var ki, ben siyasi bir konsept hazırlamak istiyorum. Şimdi ülkelerimiz arasındaki ilişkiler nitelik bakımından yeni bir aşamaya girmektedir ve bu, Dağlık Karabağ sorununu da, doğrudan etkilemektedir. Ben ABD`nin üst çevrelerinde bu soruna olan ilginin ve çözüm isteğinin farkındayım." Sayın Brzezinski bu konudaki düşüncesinin devamında Minsk Grubu eşbaşkanlarının da ortak bir görüşe varmak üzere olduklarını bildirdi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı`nın ABD gezisinin bu bakımdan önemli olduğunu ekledi. Zira aynı üçlük yıl sonunda bu alana yönelik çabalarını daha da güçlendirecekler. Şu da çok açıktır ki, eski dönemle kıyaslandığında onların tutumu tamamen değişmiştir.

 
AzerTag
 
 
Çeviri 21 Temmuz 1997 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır.