Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Almanya Federal Cumhuriyeti'ne resmi gezisi (1-4 Temmuz 1996) ile ilgili genel bilgi notu (ziyaretin ekonomik boyutları)


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 1- 4 Temmuz 1996 tarihleri arasında Almanya Federal Cumhuriyeti hükümetinin davetlisi olarak bu ülkeyi resmi ziyaret etmiştir. Resmi ziyaret sırasında Haydar Aliyev söz konusu ülkenin başkenti Bonn, büyük iş ve finans kuruluşlarının bulunduğu Köln, Baden-Württemberg kentlerinde temaslarda bulunmuştur. O, gezi kapsamında Almanya Federal Cumhuriyeti'nin üst düzey devlet çalışanları ve iş çevrelerinin temsilcileri ile pekçok görüşme yaptı. Görüşmelerde iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin yaygınlık kazanması, finansal ve ticari ilişkilerin daha da hızlanması öncelikli konulardı. Gezi büyük ekonomik potansiyele sahip Alman yatırımcılarının Azerbaycan'da iş yapmalarının teşviki açısından, ülkeler arasında finansal ve banka ilişkilerinin biçimlendirilmesi açısından özel önem arz etmiştir.

Gezinin ilk günü başkent Bonn'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Roman Herzog, Şansölye Helmut Kohl ile bir araya gelmiş, iki ülke arasında işbirliğinin daha geniş alanları kapsaması ve geliştirilmesine ilişkin görüşmeler yapmıştır. 2 Temmuzda o, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı K.Kinkel, Bundestag Başkan Yardımcısı A.Vollmer, aynı kurumun Almanya Kafkasya Parlamento Grup Başkanı ve üyeleri ile bir araya gelmiş, ikili ilişkilerin karşılıklı ilgi uyandıran birçok konularını ele almıştır. Aynı gün iki ülke arasında ilişkileri düzenleyecek şu belgeler imzalanmıştır:

1. "Azerbaycan Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti arasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanmış sözleşmelerin yürürlükte kalmasına dair Protokol"

2. "Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasında finansal işbirliği sözleşmesi" (Bu sözleşme Almanya'nın Merkez Bankası olan 'Deutsch Bank' ile Azerbaycan Uluslararası Bankası arasında karşılıklı işbirliğinin öngörüldüğü bir belgedir.)

3. "Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasında araştırmalar ve uzmanlar vakfının kurulmasına ilişkin Sözleşme"

(Bu belgeler 16 Temmuz 1996 tarihli Azerbaycan Cumhuriyeti Yasasınca onaylanmıştır.) (http://www.mfa.gov.az/)

3 Temmuzda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, bu ülkenin büyük ekonomi merkezi olarak bilinen Köln kentini ziyaret etti. O, burada Almanya Federal Cumhuriyeti iş çevrelerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmeyi, Almanya Ekonomisi Doğu Komitesi ve Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği organize etti. Toplantıya pekçok sayıda büyük şirket yöneticisi, finans ve banka sektöründe çalışan işadamları, Alman basın mensupları katıldı. Burada Haydar Aliyev Azerbaycan ekonomisinin potansiyel olanakları, maddi zenginlikleri ve uluslararası ticaret için sağlanan koşullar hakkında geniş bir konuşma yaptı, Alman işadamlarına ülkemize yatırım yapma çağrısında bulundu. Görüşmenin sonunda o, katılımcıları ilgilendiren pekçok soruyu cevapladı.

Aynı gün tekrar Bonn'a dönen Azerbaycan Cumhurbaşkanı burada Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısıyla, Siemens Şirketi Başkan Yardımcısı ile bir araya geldi. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Bonn'da Almanya'daki Azerbaycan Toplulukları Federasyonu temsilcileri, Almanya-Azerbaycan Forumu Yönetim Kurulu ve başkanlık divanı üyeleri, Azerbaycan diyasporasının temsilcileri ile görüştü.

4 Temmuz 1996'da Haydar Aliyev ünlü otomobil üreticisi Mercedes-Benz Şirketi'nin Baden- Württemberg kentinde bulunan üretim tesisini ziyaret etti. O, otomobil şirketinin yöneticileri ile bir araya geldikten sonra buradaki üretm sürecini izledi. Ardından Mercedes-Benz şirketi Yönetim Kurulu adına Azerbaycan Cumhurbaşkanı onuruna yemek verildi.

Avrupa kuruluşları ile ekonomik bütünleşme politikasının bir parçası olarak nitelendirilen bu gezi Azerbaycan'a yabancı yatırımların yapılmasının ve uluslararası kredilerin teşvikinde önemli rol oynadı. Aynı gezinin fiili sonucu olarak halihazırda Almanya'nın Siemens, Ferrostaal, Thyssen, Alcatel, İnterselect, Mercedes-Benz vs. şirketleri Azerbaycan'da başarılı ticari faaliyetlerde bulunuyorlar.(http://www.mfa.gov.az/)

Ziyaret sırasında Azerbaycan-Almanya ilişkilerini değerlendiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev şunu söylemiştir: "Biz Almanya'yı önemli bir stratejik ortak olarak görüyor ve bunu temel alarak kendisiyle ilişkilerimizi kuruyoruz."

Genel bilgi notu 28 Kasım 2008'de düzenlenmiştir.