Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Fransa Milli Meclisi`nde onuruna düzenlenen resepsiyonda konuşması - Paris, 14 Ocak 1997


Bugünkü dostça bir görüşmeden dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben ikinci kezdir burada, parlamentoda böylesine bir dostluk ortamında bulunuyorum, Fransa-Azerbaycan Dostluk Grubu ile bir aradayım. Fransa Parlamentosu`nda böylesine metin, azimli, güvenlilir dostlarımızın bulunması ne hoş. Sanırım, bugün biz bir çok konuyu açıkça, içimizden geldiği gibi, samimi ve net bir şekilde konuştuk. Ben bazı şeyleri çok net söyledim. Ne var ki bu söylediklerim bazılarını incitmiş olabilir. Fakat tüm bunlar, burada kendimize karşı dostça bir yaklaşım hissettiğimiz içindir.

Karşılıklı ilişkilerde samimimeyt olunca hiçbir şeyi saklamıyor ve her şeyi açıkça söylüyorsun. Dolayısıyla bizi burada, Fransa`da endişelendiren konuları açıkça konuştuk. Tabiatıyla, burada konu, Ermeni lobisinin, Ermeni diasporasının faaliyetleri ile ilgilidir. Bununla birlikte, ben sizlerin Ermenistan - Azerbaycan sorununa mümkün olduğunca en kısa sürede çözüm sağlanmasını cani gönülden istediğinizin de farkındayım. Bunun için teşekkür ederim.

Durumu objektif bir şekilde değerlendirdiğiniz için sağ olun. İşte bu tarafsızlık, adalet bizim için son derece önemli bir etkendir. Biz Fransa ile iyi bir dostluk kurmak, Fransa-Azerbaycan ilişkilerini tüm alanlarda geliştirmek istiyoruz. Değil petrol endüstrisinde, başka alanlarda da önemli işbirliği perspektifleri sağlanmaktadır. Azerbaycan`da artık bir çok Fransa şirketi faaliyet gösteriyor ve tüm bunlar dostluğumuzu pekiştirmek ve geliştirmek için iyi bir araçtır. Azerbaycan`ın şahsında Fransa`nın güvenilir, samimi ve onurlu bir dost edineceğine eminim. Bu anlamda parlamento, özellikle nüfuzlu üyeleri - bu masada oturan dostlarımız çok iş yapabilirler.

Ben sizlere sohbet ediyor, sizleri izliyorum ve aklımdan şunlar geçiyor: Çoğunuz Fransa tarihinin bir parçasısınız, De Gaulle, Pompidu ve başka Cumhurbaşkanlarının hükümet kabinesinde bakan olarak yer aldınız, bugün ise parlamentoda görev yapıyorsunuz. Ne büyük mutluluk! Bizzat ben tarihe, hem kendi halkımın, hem başka halkların tarihine büyük saygı duyuyorum. Tarih olan her ne varsa, hepsinin kadir kıymetini bilmek ve objektif değerlendirmek gerekir. Fransa Cumhuriyeti, zengin bir tarihe sahiptir ve biz Fransa devriminin tarihinden çok şey öğreniyoruz. Bu nedenle sizinle dostluk kurmak istiyoruz.

Bu sıcak kabul için sizlere teşekkür ediyorum. Sizlere sağlık ve mutluluklar dilemek istiyorum. Azerbaycan`ı sık sık ziyaret edin ve parlamento üyelerini bize yollayınn. Sağlığınıza! Fransa için, Fransa Cumhuriyeti için! Fransa-Azerbaycan dostluğu için!

Kısa inceleme yazısı

Azərbaycan - Avropa

Genel tarihi bilgiler

Azərbaycan - Avropa

Bilgi notu

Azərbaycan - Avropa