Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbakanı Haydar Aliyev`in televizyon ve gazete muhabirlerine açıklaması - Antalya, 25 Mayıs 1999


Sayın basın mensupları, arkadaşlar!

Ben sizin hepinizi selamlıyorum. Biliyorsunuz, ben Amerika`da bir ameliyat oldum. Orada tedavim sona erdikten sonra Türkiye Cumhurbaşkanı, aziz dostum, kardeşim, sayın Süleyman Demirel beni Türkiye`ye tatile davet etti. Ben bu daveti memnuniyetle kabul ettim ve 20 Mayıs`ta Ankara`ya geldim. Bugüne kadar hep Ankara`da oldum, birkaç görüşme yaptık. Öncelikle, benim dostum, kardeşim, sayın Süleyman Demirel ile pekçok şeyi konuştuk.

Ben size birkez daha belirtmek isterim ki, Türkiye-Azerbaycan dostluğu, kardeşliği bizim halkımız-Azerbaycan halkı için çok önemlidir, büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz kendi istiklâlini, bağımsızlığını kazandıktan sonra Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostluk, kardeşlik bağları her geçen gün gelişmektedir. Biz bunu çok takdir ediyoruz. Ben defalarca söyledim, bugün de size söylüyorum, biz bu dostluğa, kardeşliğe hep bağlı kalacağız. Bu dostluğumuz, kardeşliğimiz en üst düzeylere ulaşmıştır ve ebedidir, yıkılmazdır.

Ben dostum, kardeşim, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in Türkiye-Azerbaycan dostluğunun kurulmasında ve gelişmesindeki özel hizmetlerini memnunlukla belirtirim.

Sayın Süleyman Demirel bana çok büyük ilgi ve alaka gösteriyor. Biliyorsunuz, ben bu sene ocak ayında hastalandım, bir rahatsızlığım oldu. O, beni hemen Türkiye`ye davet etti. Ben iki hafta Türkiye`de tedavi oldum ve ülkeme geri döndüm. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bana çok büyük ilgi, dostluk ve sevgi gösterdi. Şimdi beni tekrar Türkiye`ye davet etti. Fakat bundan önce ben Amerika`da, Cleavland`da bulunduğum sırada da kendisi her gün benimle temas kurdu, benim doktorlarımla konuştu, sağlığımla hep ilgilendi.

Sayın Cumhurbaşkanı ile bugünlerde çok güzel görüşmelerimiz, konuşmalarımız oldu. Bu görüşmeler Türkiye-Azerbaycan dostluğunun, kardeşliğinin, bizim ilişkilerimizin geliştirilmesi üzerine oldu. Ben tüm bu görüşmelerden, konuşmalardan çok memnun kaldım.

Ankara`da birkaç görüşme yaptım. Başbakan Sayın Bülent Ecevit, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Yıldırım Akbulut, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Sayın Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anavatan Partisi Genel Başkanı Sayın Mesut Yılmaz ve diğer kişilerle görüşmelerim oldu. Ben Türk televizyon kanalı aracılığıyla birçok konuya değindim. Sanırım, siz onları izlediniz, duydunuz.

Amerika`da geçirdiğim rahatsızlıklardan sonra Türkiye`de, kendi memleketimde, kendi ülkemde bulunmaktan çok memnunum. Türkiye bizim için dost, kardeş, yakın bir yer olmakla birlikte, benim için kutsal bir yerdir. Onun için Türkiye`ye geldikten sonra benim durumum iyiye gitmiştir.

Bugün de Antalya`ya geldim. Ben daha önce burada hiç olmadım. Burası çok güzel bir yer diyorlar. Dünyanın dört bir yanından buraya turistler geliyorlar. İnsanlar burayı çok seviyorlar. Azerbaycan`da da burayı seviyorlar. Fakat şimdiye kadar hiç buraya gelme fırsatım olmadı. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel her seni beni buraya tatile davet ediyor. Fakat hiç fırsatım olmadı. Şimdi ise bir anlamda mecbur kalarak tatil yapmaya geldim. Burayı ziyaret etmekten çok memnunum. Sanırım, burada birkaç gün tatil yaptıktan sonra Vatan`a - Bakü`ye, Azerbaycan`a geri döneceğim.

Ben sizi ve sizin şahsınızda Antalya`nın, Türkiye Cumhuriyeti`nin tüm vatandaşlarını birkez daha selamlar, saygı ve sevgilerimi sunarım. Türkiye Cumhuriyeti`ne başarılar dilerim. Türkiye vatandaşlarına esenlik, mutluluk, yaşam ve çalışmalarında başarılar dilerim. Teşekkür ederim.

Basın mensupları da heryerde - hem Ankara`da hem diğer yerlerde bana hep ilgi gösteriyorlar. Bugün buraya, benimle görüşmeye geldiğiniz için size teşekkür ederim. Teşekkürler. Çok teşekkür ederim.

Çeviri 27 Mayıs 1999 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri

Bilgi notu

Azerbaycan - Türk Dünyası