Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Komisyonu Üyesi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı, Profesör Reşat Genç ile görüşmesinden - 2 Kasım 1999


Haydar Aliyev: Reşat Bey, sizi birkez daha selamlıyorum. Çok memnunum.

Reşat Genç: Sayın Cumhurbaşkanı, Size saygı ve sevgimi sunuyorum. Birkez daha hoşgeldiniz! Sizi burada görmekten gerçekten çok memnunum. Bizim iki cumhurbaşkanımız vardır. İkincisini de burada görmek bizi gerçekten çok mutlu etti. Sizi iyi gördük ve birkez daha çok sevindik. Size Allah`tan sağlıklı uzun ömürler dilerim. Sayın Cumhurbaşkanı, Atatürk Uluslararası Barış Ödülümüzü aldığınız için de Size ayrıca teşekkür ederim.

Haydar Aliyev: Çok teşekkür ederim. Siz Azerbaycan`ın büyük dostusunuz. Biz de sizi çok seviyoruz. Ben bizim büyükelçi aracılığıyla size hep selamlarımı yolluyorum.

Reşat Genç: Sayın Cumhurbaşkanı Sizin selamınızı hep alıyorum. Ben de size her zaman saygı ve sevgilerimi yolluyorum.

Haydar Aliyev: Çok teşekkür ederim. Atatürk Uluslararası Barış Ödülü`nün bana verilmesi ile ilgili aldığınız karar benim için tarihi bir karardır. Ben biliyorum, bu kararı vermek pek kolay olmamıştır. Zira siz pek çok adaydan birini seçmek zorunda kalmışsınız. Sizin bu konuda hem bana yönelik tutumunuz, hem bu işe onay vermeniz çok önemlidir. Biliyorum, bu ödül kurulunun başkanı olarak tüm çalışmayı başbakan yönetiyor.

Reşat Genç: Evet, Sayın Cumhurbaşkanı. Bu, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun kararı üzerine hazırlanan bir ödüldür. Onun için de bununla ilgili çalışmaları biz yapıyoruz. Sonda önerilerimizi Sayın Başbakanın başkanlığını yaptığı üst kuruma sunuyoruz. Ben de oraya üyeyim. Orada da görüşmeler yapıyoruz ve sonunda bir karara varıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımıza sunduktan ve kendisinin onayından sonra net bir sonuç sağlanmış olur. Ben burada şunu tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum, Sayın Süleyman Demirel Sizi barış ödülü için aday gösterdi. Tabii ki, cumhurbaşkanımızın adayı olarak sonucun da mutlaka böyle olması icab ederdi. Fakat sonuçta biz de bu ödülün gerçekten hakeden bir insana verildiğini düşünüyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere, bunu 20.yüzyılın tarihine mutlaka geçecek büyük bir devlet adamının almış olması bizi çok memnun etti, biz buna seviniyoruz. Bu ödül, onu gerçekten hakeden insana verilmiştir.

Haydar Aliyev: Çok teşekkür ederim. Bizim dostluk ve kardeşliğimiz çok sıcak bir şekilde devam etmektedir. Ben sizi Azerbaycan`da görmek istiyorum. Biliyorum, siz bilim adamısınız, büyük bilimsel çalışmalar yapıyorsunuz. Fakat sizi Azerbaycan`a benim misafirim olarak davet ediyorum. Siz uygun olduğunuzda bizim büyükelçi aracılığıyla bana haber verirsiniz. Biz gerekli programı yaparız. Orada bir araya gelip detaylı görüşmeler yaparız. Zira Azerbaycan-Türkiye dostluğunu, kardeşliğini hergün ileriye taşımak gerekir. Hep aynı yerde duran bir şey herhangi işe yaramaz. Herşey gelişmelidir. Dostluğumuz, kardeşliğimiz bugün çok iyi durumdadır.

Reşat Genç: Sayın Cumhurbaşkanı, bu, Sizlerin sayesinde mümkün olmuştur.

Haydar Aliyev: Yarın bundan daha iyi olmalıdır. Onun için ben sizi Azerbaycan`a davet ediyorum. Sizi orada misafirim olarak ağırlamaktan menmun olacağım. Türkiye-Azerbaycan dostluğuna yaptığınız hizmetlerden dolayı size teşekkür ederim.

Reşat Genç: Benim için hayatımızın en büyük mutluluğu Sizin - dünyaca ünlü büyük bir liderin, önemli bir devlet adamının, saygın bir cumhurbaşkanının davetlisi olmaktır. Bu, gerçekten büyük bir onur. Ben büyükelçinizle görüşüp uygun bir zamanda geleceğim. İnşallah o zaman Azerbaycan`da bunun için güzel bir vesile olacaktır. Bakü`de uluslararası toplantı yapıldığı sırada sizi ziyaret etmek benim için büyük bir sevinç, mutluluk olacaktır. Çok teşekkür ederim.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri

Bilgi notu

Azerbaycan - Türk Dünyası