BM Güvenlik Konseyi Başkanı`na Sureti: BM Genel Sekreteri`ne -18 Ağustos 1993


Sayın Başkan!

BM Güvenlik Konseyi tarafından 822 ve 853 sayılı kararların kabul edilmesinden bu yana aradan epey bir zaman geçmiştir. Ama Ermenistan Cumhuriyeti, Dağlık Karabağ Ermenileri Sözde Yönetiminin böylesine saygın uluslararası bir kuruluşun kararını yerine getirme niyetinin olduğuna dair herhangi bir işaret henüz yoktur.

Bırakın işgal altındaki yakılan ve tahrip edilen Kelbecer ve Akdam bölgelerini, diğer Azerbaycan bölgelerinin de boşaltılmadığı gayet açıktır. Saldırgan, BM Güvenlik Konseyi karalarını ve tüm uluslararası hukuk ilkelerini umursamaz tavrını küstahça sürdürmektedir. Fuzuli bölgesinde Azerbaycanlıların ikamet ettiği sivil köyleri işgal etmeye ve yakmaya devam ediyorlar. Fuzuli Şehri`ne yoğun silahlı saldırılar yapılıyor, topraklarımızın içine doğru Cebrayıl, Kubatlı yönünde saldırılarını yoğunlaştırıyor, Berde Şehri ve diğer yerleşim birimlerini ele geçirmeye çalışıyorlar.

Saldırı olgusu öylesine açıktır ki, herhangi ek kanıt sunmaya gerek yoktur, geçenlerde Fuzuli`yi ziyaret etmiş BM Bakü Temsilcisi Sayın Mahmut Al-Sait`in raporlarından bunları okuduğunuza inanıyorum.

Demin bahsettiğim olgularla ilgili olarak Güvenlik Konseyi`nin derhal toplanmasını ve saldırganı durdurmak, kan dökülmesine son vermek, Azerbaycan Cumhuriyeti`nin savunmasız yüzbinlerce sivil insanını korumak için etkili ve ivedi önlemler almanızı rica ediyorum.

Haydar Aliyev,

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhrbaşkanı Vekili, Azerabaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı

Çeviri 19 Ağustos 1993 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır