Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu`yu kabulünde yaptıkları konuşma - 25 Ağustos 2001


Haydar Aliyev: Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Sayın Hüseyin Kıvrıkoğlu, ben Sizi Azerbaycan`da içtenlikle selamlıyorum. Azerbaycan`a hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Ebiyev`in davetini kabul ederek Azerbaycan`ı resmi ziyarete geldiğiniz için size teşekkür ediyorum.

Türkiye ile Azerbaycan arasında dostluk, kardeşlik, stratejik ortaklık her geçen yıl gelişmektedir. Biz tüm alanlarda çok geniş bir işbirliği yapıyoruz. Bizim dostluğumuz, kardeşliğimiz, defalarca söylediğimiz gibi, hem her geçen gün güçlenecek, pekişecek, hem sonsuza kadar sürecektir. Bizim bundan hiç şüphemiz yoktur. Nitekim, bu başlı başına bir süreçtir. Bu süreçte sürekli bazı itici güçlerin bulunması gerekir. Bu yüzden hem Türkiye Cumhurbaşkanı`nın, bakanların, diğer yetkililerin ve bilhassa Sizin- Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmaybaşkanı`nın Azerbaycan`ı ziyareti, aynı şekilde Azerbaycan Cumhurbaşkanı`nın Türkiye`yi ziyareti, başka devlet adamlarının Türkiye`ye gezileri - tüm bunlar bizim ilişkilerimizin daha hızlı gelişmesi için uygun koşulları sağlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin bir bölümünü askeri alandaki işbirliğimiz oluşturmaktadır. Biz bunu çok değer veriyoruz. Azerbaycan Ordusunun kurulması, eğitim ve tatbikat çalışmalarının düzenlenmesi, çağdaş düzeye ulaşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri`nin çok büyük rolü vardır. Biz bunu çok takdir ediyoruz. Sanırım, bu ziyaretinizde biz ileriye yönelik çalışmalarımız hakkında da görüş alışverişi yapacağız. Konu bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve genişletilmesi üzerine olacak. Bu yüzden de ben sizin bu gezinize çok değer veriyorum.

Sizin ziyaretinizden hemen önce ve Azerbaycan`da bulunduğunuz esnada Türk Yıldızları`nın Azerbaycan semalarında gösteri yapması ayrıca çok önemli bir olaydır. Zira birincisi, Azerbaycan`da böyle bir şey asla görülmedi. İkincisi, bu, Türk Silahlı Kuvvetleri`nin, özellikle Hava Kuvvetleri`nin ne kadar yüksek bir düzeyde, dünya standartları seviyesinde olduğunu gözler önüne serdi ve seriyor. Aynı şekilde bu, Azerbaycan halkının, bizim milletimizin, vatandaşlarımızın büyük saygı ve sevgisini teyit etmiş oldu. Sanırım, siz de Türkiye`de Azerbaycan televizyonundan bu olayı izlemişsiniz. Biliyorsunuz, bizim büyük Deniz Kenarı Milli parkımız vardır. Uzunluğu 4 km. Koskoca Azatlık Meydanı`mız vardır. Bunlar yanyana bulunuyor ve tamamen doluydu. Azerbaycan`da benzer durumun hiçbir zaman görülmediğini söyleyebilirim. Azerbaycan`da böyle bir deyim var: "İğne atsan yere düşmez". Fakat sadece orası değil, kentin birçok yerinde bu olayı izliyorlardı. Örneğin, bizim bazı çalışanlar oraya gidemedikleri için bu binanın 12.katına çıkarak oradan Türk Yıldızları`nın uçuş gösterilerini izlediler.

Yahut Şehitler Hiyabanı, kentin en yüksek noktasında bulunuyor, bu uçuşları oradan bile seyredenler vardı. Kentin birçok yerinden bu uçuş gösterileri izlendi. Bu arada Azatlık Meydanı ve Milli Park`a toplanan kişi sayısı neredeyse bir milyondan fazlaydı. Bakü`nün her yerinden insanlar buraya toplanmıştı. Bakü`de 2 - 2,5 milyon insanın yaşadığını varsayarsak, bunun hemen hemen yarısı oradaydı.

Yineliyorum, bu, Azerbaycan`da çok büyük ilgiyle karşılandı. İnsanlar bunu bir bayram olarak algıladılar. Kendilerini daha güçlü hissettiler. Aynı şekilde bu olay Türkiye ile Azerbaycan`ın ilişkilerinin tüm alanlarda en üst düzeyde olduğunu ortaya koydu. Bu girişiminizden dolayı size teşekkür ediyorum. Aslında, siz Azerbaycan`a daha önce davet edildiniz. Ancak sizin bu girişim, - ki biz bunu son günlerde duyduk, - çok güzel bir girişim oldu. Bu nedenle sizin bu geziniz daha bir coşkuyla geçiyor ve geçecektir.

Bugün Sizinle yapılacak daha çok işimiz var. Birincisi, biz pekçok konuyu başbaşa görüşeceğiz. 5-6 dakikadan sonra burada onurunuza özel bir tören düzenlenecektir. Daha sonra biz hep birlikte Azerbaycan Harp Okulu`nun ilk mezunları, yani genç subayların ilk birliğinin bu yüksek okulu bitirip ordu saflarına katılması törenine katılacağız.

Ben Sizi bir kez daha selamlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hüseyin Kıvrıkoğlu: Sayın Cumhurbaşkanı çok teşekkür ederim. Beni kabul ettiğiniz için öncelikle size teşekkür ve şükranlarımı sunmak istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer`in ve ülkemizin Başbakanı Sayın Bülent Ecevit`in sıcak selamlarını iletmek istiyorum. Dost ve kardeş Azerbaycan`da üçüncü kez Sizinle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti bilhassa ifade etmek isterim. Azerbaycan`a ilk kez Mayıs 1998`te geldim. Daha sonra havaalanı açılışında birlikte olduk. Bu, benim Azerbaycan`ı üçüncü ziyaretimdir. Havaalanından buraya gelinceye kadar yol boyunca gördüğüm değişiklikler ve gelişme beni çok memnun etti. İnanıyorum ki, kardeş Azerbaycan kısa süre içerisinde daha hızlı gelişerek hak ettiği seviyeye ulaşacaktır. Türkiye ile Azerbaycan bir millet - iki devlettir. Bizim silahlı kuvvetlerimiz son derece yakın ve yararlı işbirliği içindedirler. Bu işbirliğinin somut bir örneğini bugün askeri okulda yapılacak tören sırasında göreceğiz.

Biz Azerbaycan Ordusunun NATO standartları seviyesine yükseltilmesi alanında yapılanları dikkatle takip ediyor ve takdirle karşılıyoruz. Bugün ilk mezunlarını veren harp okulunun yapımı Azerbaycan için son derece başarılı bir adımdır. Ben bunu içtenlikle, inanarak söylüyorum.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri`nin kısa süre içerisinde büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Zira bir ülkede ve bölgede barış, huzur ordunun ve ekonominin gelişimine bağlıdır. Azerbaycan, bu konuda da büyük mesafeler kat etmiştir ve bu yönde ilerlemeye devam edecektir. Bizim en büyük dileğimiz bölgeye barış ve istikrarın yerleşmesi, bölgenin barış ve işbirliği bölgesi haline gelmesidir. Bunu bölgedeki milli ordular sağlayabilir. Bu açıdan, ben Azerbaycan Ordusunun güçlenmesini takdirle karşılıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri, Azerbaycan Ordusu`nun gelişmesine bundan sonra da katkıda bulunacaktır.

Beni kabul ettiğiniz için Size bir daha teşekkür ediyorum.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Sayın Bülent Ecevit`ten getirdiğiniz selamlar için teşekkür ederim. Lütfen, benim selamlarımı, saygı ve sevgimi kendilerine iletin, tüm Türk vatandaşlarına iletin. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Fakat şimdi başka bir törene katılmamız gerekiyor. Ardından sizinle ayrıntılı bir görüşme yapacağız.

Hüseyin Kıvrıkoğlu: Müsaadenizle ben Türk Yıldızları Filosu ile ilgili size birkaç şey söylemek istiyorum. Dün bir milyon insan Azatlık Meydanı`nda, tüm Azerbaycan halkı ise televizyondan Türk Yıldızları`nın maharetini seyretti. Aynı şekilde Türkiye`de de 65 milyon kişi bu gösteriyi televizyondan izledi. Çünkü televizyonlar 22 dakika boyunca bunları canlı olarak yayınladı. Ben de kendi odamdan tüm bunları izledim. Türkiye`deki vatandaşlarımız da aynen buradaki Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi çok heyecanlılardı, hatta bazılarının gözlerinde sevinç gözyaşları bile görüldü. Ben kendi pilotlarım ve onların komutanları ile gurur duyuyorum. İnşallah, onlar bugün de aynı başarıyı kayedeceklerdir.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim.

Çeviri 26 Ağustos 2001 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri

Bilgi notu

Azerbaycan - Türk Dünyası