Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Norveç Petrol Endüstrisi ve Enerji Bakan Yardımcısı, Devlet Sekreteri Bayan Byord Sandal başkanlığındaki heyet ile görüşmesi - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 4 Haziran 2001


Haydar Aliyev: Azerbaycan'a hoşgeldiniz. Bakü petrol ve doğal gaz fuarı sizleri yine Azerbaycan'a getirdi. Petrol ve doğal gaz fuarı ilk yapılmaya başlandığı 1994 yılından bu yana sizinle beraberiz ve bu fuarı hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Sizin bu geleneklere bağlı kalmanız beni çok mutlu etti. Buyurun.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, çok teşekkür ederim. İzninizle, Sizinle yeniden bir araya gelmekten büyük onur duyduğumu belirtmek isterim. Ülkenizi tekrar ziyaret etme fırsatını bulduğum için son derece memnunum. Ben önceler de  sizin ülkenizi ziyaret ettim. Geçen sene Bakü'de yapılan petrol ve doğal gaz fuarında Norveç'i ilk defa ben temsil ettim. Bu sene söz konusu petrol ve doğal gaz fuarında devletimizin heyet başkanı olarak Azerbaycan'a tekrar gelmekten çok memnunum. Bu fırsattan yararlanarak, ben Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’in en iyi dileklerini ve selamlarını Size iletmek isterim. Biliyorsunuz, kendisi Azerbaycan'ın dostudur ve öncelerde ülkenizi ziyaret etmiştir .

Haydar Aliyev: Evet. Teşekkür ederim.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, bu fuara katılmak için ülkenizi ziyaret etmekten memnun olduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum. Masanın bu tarafında sizin arkadaşlarınız, aynı zamanda Norveç'in Statoil şirketinin temsilcileri oturuyorlar. Kendileri Azerbaycan'ın petrol ve doğal gaz endüstrisinde etkin çalışmalarda bulunan, yatırım yapan şirketlerden birinin temsilcileridir. Bence, bu tür petrol ve doğal gaz fuarlarına ülkemizin siyasi temsilcilerinin de katılması bir gelenek halini almıştır. Biz Azerbaycan ile ilişkilerimizin çok yönlü olarak geliştirilmesi konusunda büyük fırsatların bulunduğunu görüyoruz ve bunu çok destekliyoruz. Burada bulunduğum sırada edindiğim biliglere göre, son dönemlerde ülkenizin yönetim kuruluşlarında Siz hızla reformlar yapıyorsunuz. Bugün sizin Yakıt ve Enerji Bakanı, Ekonomik Kalkınma Bakanı ile görüşmelerimiz oldu. Çok ilginç görüşmeler yaptık, ancak biz Sizinle görüşmeyi çok sabırsızlıkla bekliyorduk.

Sayın Cumhurbaşkanı, Norveç’te, sizin ülkenizde olduğu gibi, enerji son derece önemlidir. Asıl  bu konunun ülkelerimiz arasındaki yoğun bir bağı oluşturduğunu düşünüyorum. Biz bu alanda çok iyi işbirliği yapıyoruz. Yönetim kuruluşlarında yaptığınız yapısal değişikliklerde Size ve Azerbaycan halkına başarılarının devamını diliyorum.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim. Ben sizin söylediğiniz sözlere tamamen katılıyorum. Gerçekten Norveç ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler sağlanalı birkaç yıl oldu ve çok hızla gelişmektedir. Tabii ki, bu, öncelikle, enerji sektörüyle ilgilidir. Statoil, Hazar Denizi'ndeki Azerbaycan sektöründe bizimle ortak çalışmalarda bulunmak için ülkemize gelen ilk şirketlerden biri oldu. Hatırlıyorum, 1994 yılında biz ilk fuarı da birlikte düzenledik ve aynı yıl, 1994 yılının Eylül ayında ilk anlaşma - "Asrın Anlaşması" olarak isimlendirilen bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmada Statoil, büyük bir hisseye sahip bulunuyor. Sanırım, bu anlaşmanın kendini kanıtlaması, gerçeğe dönüşmesi sizi de, bizi de çok memnun etmiştir. Nitekim biz artık 1997 yılında petrol ürettik, bu petrolü ihraç ediyor ve gelir elde ediyoruz. Bu arada Şahdeniz Anlaşmasında  da Statoil, bizimle beraber çalışan şirketlerden biridir. Bildiğiniz üzere, biz bu alanda da iyi sonuçlar elde ettik. Ardından Statoil, başka yataklarda da girişimlerde bulundu. Ne var ki sadece Statoil değil, birçok Norveç şirketi - doğrudan petrol üretimi ile uğraşmayan, ancak petrol üretimini sağlamak için çeşitli çalışmalar yapan şirketler de Azerbaycan'da çok başarılı faaliyetlerde bulunuyorlar.

Sizin ülkeniz de Azerbaycan gibi küçük bir ülke olmasına rağmen, cumhuriyetimizde faaliyet gösteren şirketler arasında Norveç şirketleri ön sıralarda yer alıyorlar. Tabii ki, bu, öncelikle onların yüksek kaliteli bir iş çıkarmaları ile bağlantılıdır. Ayrıca bu ülkelerimiz arasında oluşmuş dostluk, işbirliği ilişkilerinin bir sonucudur. Ülkenizin Başbakanı Sayın Stoltenberg, Enerji Bakanı olduğu sırada birkaç kez Azerbaycan'a ziyarette bulundu. Biz kendisiyle birkaç iyi görüşme yaptık. Şimdi ülkenizin başbakanı olarak görev yapmasından memnunum. Benim selamlarımı ve en iyi dileklerimi kendisine iletmenizi rica ediyorum.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, Sizin bu selamlarınızı başbakanımıza mutlaka ileteceğim.

Bildiğiniz üzere, Sizin ülkenize kıyasla Norveç'in petrol ve doğal gaz tarihi çok kısadır. Bununla birlikte, hem bizim şansımız yaver gitti, hem de işimizi zekice yaptığımız için Norveç'te kısa süre zarfında güçlü bir petrol ve doğal gaz endüstrisini kurmayı başardık.

Sayın Cumhurbaşkanı, Azerbaycan'da iş yapan Norveç şirketleri hakkında söylemiş oduğunuz çok güzel düşüncelerinizden memnun kalmakla birlikte gurur duydum. Biz de şuan ülkemizin enerji sektöründe, petrol ve doğalgaz endüstrisinde hükümet politikasının belirlenmesi için son dönemlerde benzeri görülmemiş değişiklikler yapmaya başladık. Bu yapısal değişiklikler öncelikle Statoil şirketini kapsıyor. Tüm bu değişikliklerin temel amacı, Statoil’in güçlenmesi için uygun olanak ve koşulların sağlanmasından ibarettir.

Sayın Cumhurbaşkanı, Siz çok doğru vurguladınız, Statoil şirketi, son yıllarda Azerbaycan'da bir takım projelerde aktif olarak yer alıyor. Siz de, ben de hükümet üyesi olarak, şüphesiz, yatırımların yapılmasını büyük ilgi duyuyoruz.  Bu konua Norveç’in Statoil şirketinin, Azerbaycan'ın enerji endüstrisine bugüne kadar yatırım yapmış ikinci en büyük şirket olduğunun altını çizmek istiyorum. Yatırım hacmine göre biz ikinci sıradayız. Norveç’in Statoil şirketinin ülkenizle işbirliğine bundan sonra da bağlı kalacağını belirtmek isterim. Onlar Azerbaycan'da yeni projelere aktif olarak katılmak niyetindedirler. Statoil şirketi, ayrıca Azerbaycan'ın gelişmesinde yeni ufukların açıldığının gayet farkındadır.

Sayın Cumhurbaşkanı, hem Statoil, hem diğer Norveç şirketlerinin buradaki faaliyetleri hakkında olumlu düşünceleri bizzat sizden duymak beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim. Evet, ülkenizin petrol üretim tarihi çok eskilere uzanmamaktadır. Ama doğru söylediniz, muhtemelen, birincisi size Allah yardım etti, Kuzey Denizi'nde hiç umulmadık bir şekilde petrol ve doğal gaz yatakları keşfedildi. İkincisi, siz petrol ve doğal gaz endüstrisi ile ilgili diğer sanayi dallarının da kısa sürede hızla gelişmesini sağlayarak, yüksek dünya standartlarını yakalamayı başardınız. Bu yüzden hem Statoil, hem sizin diğer şirketler Kuzey Denizi'nin yanı sıra, bugün Hazar Denizi'nde de çalışıyorlar, dünyanın başka yerlerinde de faaliyetlerde bulunuyorlar. Ülkeniz bu alanda büyük perspektiflere sahiptir. Bu  arada yapısal değişiklikler yaptığınızı söylediniz. Sanırım, bu sizin daha iyi çalışmalar yapmanızı sağlayacaktır. Biz sizinle başka projelerde de işbirliği yapmaya hazırız. Sizin ülkeniz ve şirketleriniz çok iş yapıyor, fakat çok hırslı değiller. Biz burada da birbirimize benziyoruz. O yüzden de ben bizim ortak çalışmalarımızın iyi bir geleceği olduğunu düşünüyorum.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, ben bunu duymaktan çok mutlu oldum. Ülkeniz ve hükümetinizin enerji sektöründe çok ciddi kararlar alma aşamasında bulunduğunu biliyorum. Bu arada ben de söz konusu kararların alınması ve uygulanmasında Size ve ülkenize başarılar diliyorum.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, petrol ve doğal gaz fuarına katılmak için Bakü'ye gelmekten memnun olduğumu birkez daha belirtirim. Yarın aynı petrol ve doğal gaz fuarının açılışına katılmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. Sizi orada tekrar görmekten memnun olacağım. Ben yarınki petrol ve doğal gaz fuarının yanı sıra bu kapsamda yapılacak konferansa da katılacağım. Ayrıca, ben ülkenizde bulunduğum süre zarfında Norveç Mülteciler Konseyi’nin Bakü ve çevre ilçelerde gerçekleştirdiği bazı yardım projeleri hakkında bilgi edinecek, büyük memnuniyetle mülteci kamplarını ziyaret edeceğim.

Haydar Aliyev: Çok teşekkür ederim. Ben buna çok sevindim.

Byord Sandal: Sayın Cumhurbaşkanı, zaman ayırıp bizi kabul ettiğiniz için Size birkez daha teşekkürlerimi sunarım. Azerbaycan ile ilişkilerimizi ve işbirliğimizi ileride genişletmek, hatta daha da pekiştirmek niyetinde olduğumuzu Norveç hükümeti adına beyan ederim. Yarın tekrar görüşmek dileği ile Size herşey için teşekkür ederim.

Haydar Aliyev: Biz de aynı düşüncedeyiz. Yani işbirliğimizi genişletmeyi, güçlendirmeyi düşünüyoruz. Yarın da bir arada olacağız.

Byord Sandal: Memnuniyetle.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim.

Kısa inceleme yazısı

PETROL STRATEJİSİ