‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Bakü'de resmi ziyarette ‎bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel onuruna verilen ‎yemekte konuşması" belgesine (Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 22 Aralık 1995) bilgi notu‎


Almanya Federal Cumhuriyeti Azerbaycan'ın Batı Avrupa'da en önemli ortaklarından biri olarak görülüyor. Bu, özellikle, Avrupa ile bütünleşme eğilimi içinde olmasıyla bağlantılıdır. Almanya uzun süre Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözüme bağlanması için oluşturulmuş olan AGİT Minsk Grubu çalışmalarına etkin olarak katılmıştır.(http://www.auswaertiges-amt.de/)

İki ülke arasında ekonomik işbirliği özellikle gelişmektedir. Almanya iş çevrelerinin ve resmi ekonomi kurumlarının üst düzey yetkilileri Azerbaycan'ı defalarca ziyaret etmişler. İlişkilerin çok büyük oranda geliştiğinin bir göstergesi olarak AFC Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel 20 Aralık 1995 yılında Azerbaycan'a üç günlük ziyaret yapmıştır. Ülkenin banka ve ticari kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir grup ona eşlik etmiştir.

22 Aralık 1995'te Klaus Kinkel Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya gelmiştir. Haydar Aliyev onunla görüşmesinde Almanya'nın Avrupa Birliği çerçevesinde Azerbaycan'a yaptığı yardımlara çok değer verdiğini bildirmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Almanya Federal Dışişleri Bakanı'na Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığında Almanya'nın yardımlarını artıracağı yönünde bir beklentisi olduğunu söylemiştir: "... umarım, Almanya Federal Dışişleri Bakanı'nın hem Ermenistan'ı, hem Azerbaycan'ı bizzat ziyaretinin ardından ve bölgemizde durumu inceledikten sonra sorunumuzun barışçıl yoldan çözüme bağlanması, adil çözüme bağlanması için Almanya çabalarını artıracaktır."

Kinkel'in ziyaretinin ardından verilen bilgilerde onun Azerbaycan'da yaptığı görüşmelerin konusunun siyasi ve ekonomik reformlar, Dağlık Karabağ anlaşmazlığının çözümü olduğu bildirilmiştir.(DPA/ http://www.cidcm.umd.edu/)

Kinkel'in gezisinden kısa süre sonra Haydar Aliyev 1-4 Temmuz 1996 tarihleri arasında AFC'de resmi ziyarette bulunmuştur. Mayıs 2001'de ise Almanya Federal Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir. (http://www.mfa.gov.az/)

Azerbaycan-Almanya ilişkileri her zaman çok yüksek düzeyde olmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ağustos 2004'de aynı ülkeyi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Federal Şansölye Gerhard Schröder ile görüşmeler yapmıştır. Eylül 2006'de ise o, bir kez daha Almanya'yı ziyaret ederek Berlin'de "Uluslararası Bertelsmann - 2006" Forumuna katılmış ve Azerbaycan'ın gelişme yolu üzerine bir konuşma yapmıştır. (http://www.xalqqazeti.com/)

Bilgi notu 30 Kasım 2006 yılında düzenlenmiştir