Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ekselansları Sayın Bill Clinton´a - 25 Şubat 2000


Sayın Başkan!

Amerika Birleşik Devletleri`ne çalışma ziyaretim kapsamında 15 Şubat`ta Washington`da, Beyaz Saray`da sizinle tekrar biraraya gelerek ülkelerimiz açısından önem arz eden konuları daha detaylı bir biçimde görüşme olanağı bulduğum için çok memnun oldum.

Washington`a 12 Şubat`ta başlayan ziyaretim sırasında Amerika Birleşik Devletleri`nin savunma, enerji ve tarım bakanlarıyla, "Eximbank"ın başkanı ve toplumun önde gelen kişileri ve politikacılarıyla çok sayıda temaslarımız ve verimli görüşmelerimiz yapıldı. Zannediyorum, Amerika Birleşik Devletleri ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında bütün alanlarda ikili ilişkilerin ve karşılıklı yararlı bağların geliştirilmesi için bir hayli iş yapmayı başardık.

Herşeyden önce, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözüme kavuşturulması, Ermenistan ile Azerbaycan arasında sağlam kalıcı barışın sağlanması amacı ile yapılan barış sürecine hep ilgi duyduğunuz için, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile benim aramda yapılan doğrudan görüşmelerin başarılı bir biçimde sonuçlanması için göstermiş olduğunuz kişisel çabalar ve destekten dolayı şükranlarımı sunarım.

Biz AGİT Minsk Grubu`nun eşbaşkanı olarak Amerika Birleşik Devletleri`nin barış girişimleriyle ilgili büyük beklenti içindeyiz. Eminim, ihtilafın kısa bir sürede barış yoluyla çözümlenmesi Azerbaycan`ın işgal edilmiş topraklarının kurtarılması, bir milyondan fazla Azeri mültecinin kendi yerlerine, yurtlarına dönmeleri için koşullar sağlayacaktır ve bütün Güney Kafkasya`da barışın, istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına kendi katkılarını yapacaktır.

Biz ülkelerimiz arasında çok yönlü ve karşılıklı yarara dayalı politik, ekonomik ilişkilerin genişlemesine, stratejik ortaklık ilişkilerinin daha da güçlenidirlmesine büyük önem veriyoruz. Hazar Denizi`nin Azerbaycan`a ait sektöründe bulunan zengin enerji kaynaklarının Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın büyük petrol ve gaz şirketleri ile ortak işlenmesi ve dünya piyasalarına güvenli, tehlikesiz yollarla taşınması alanında Sizin yönetimle ve Amerikan şirketleri ile yoğun işbirliğimizi ileride daha da artıracağız. Sizi temin ederim ki, geçen sene Kasım ayında İstanbul`da yapılan AGİT Zirve toplantısı çerçevesinde sizin katılımınızla imzalanan Bakü-Ceyhan ana ihraç petrol boru hattına ilişkin tarihi anlaşmanın yaşama geçirilmesi ve Hazar havzasının gaz rezervlerinin Türkiye`ye ve Avrupa`ya nakli için biz kendi kararlı ve tutarlı politikamızı sürdüreceğiz.

Sayın Başkan!

Washington`da bulunduğum sırada ben Johns Hopkins Üniversitesi`nin göz hastalıkları kliniğinde muayene yaptırdım. Gözümde katarakt oluştuğu anlaşıldı. Çok başarılı geçen ameliyat sonrasında birkaç gün tedavi gördüm. Daha sonra uçakla Cleveland`e giderek muayene oldum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Doktorların söylediğine göre, sağlığımla ilgili bütün veriler normaldir.

Bana göstermiş olduğunuz konukseverlik, dikkat, özen, saygı ve ihtiram dolayısıyla Size derin şükranlarımı sunarım. Sizinle aramızda oluşan kişisel dostluk ilişkileri benim için çok değerlidir. Ben bu dostluğumuza hep bağlı kalacağım ve ülkelerimiz arasındaki stratejik dostluk ilişkilerinin her geçen gün gelişmesi ve pekiştirilmesi için bundan böyle tüm gücümle çalışacağım.

Güzel ülkenizden ayrılırken birkez daha Size kendi derin saygılarımı sunar, Size ve ailenize esenlikler, mutluluklar ve ilerideki çalışmalarınızda yeni başarılar dilerim.

İçten duygularla,

Haydar Aliyev,
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı.