Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in BM Genel Sekreteri Butros Butros-Gali`nin Azerbaycan`ı resmi ziyareti sırasında Bakü`de Bine hava alanında karşılama töreninde konuşması - 29 Ekim 1994


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Doktor Butros Butros Gali`yi Azerbaycan toprağında içtenlikle selamlıyorum. Birkaç gün önce Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığının üçüncü yıldönümünü kutladı. Üç sene içinde Azerbaycan Cumhuriyeti uluslararası topluluğa katılmıştır, BM üyesidir ve BM Genel Sekreteri Butros Butros Gali ilk defadır Azerbaycan`ı ziyaret ediyor. Biz Sayın Butros Butros Gali`nin Azerbaycan gezisine çok değer veriyoruz ve bu geziden çok umutluyuz.

Azerbaycan Cumhuriyeti`nin şimdiki acılı durumu, savaş içinde bulunması, ülkede bir milyonu aşkın mültecinin olması, diğer sorunlar tüm dünyanın dikkatini Azerbaycan`a çekmektedir. Biz Birleşmiş Milletler`in ve onun Genel Sekreteri Butros Butros Gali`nin bu sorunlara verdikleri önemin hep farkındayız. Umarım, burada düzenlenecek görüşmelerde ve toplantılarda Azerbaycan`ın bağımsızlığının pekiştirilmesiyle, onun önündeki sorunlarla ilgili detaylı görüşmeler yapılacaktır ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Doktor Butros Butros Gali bu konulara büyük önem verecektir.

Sayın dostumuz Butros Butros Gali, Azerbaycan toprağına, Azerbaycan Cumhuriyeti`ne hoşgeldiniz. Burası sizin öz toprağınız, öz yerinizdir ve burada her vatandaş, her aile sizin bu gezinizi takdir ediyor, sizi sevgiyle ve çok güzel bir biçimde ağırlamaya hazırdır.

Çeviri 30 Ekim 1994 tarihli Azerbaycan Gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

Azerbaycan - BM

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - BM

Bilgi notu

Azerbaycan - BM