Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Suriye Cumhurbaşkanı Hafiz Esad ile görüşmesinden - Tahran, 9 Aralık 1997


Hafiz Esad: Sayın Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Sizi eski bir dostum olarak selamlamaktan, Sizinle bir araya gelmekten çok memnun olduğumu belirtiyorum ve Suriye`nin Azerbaycan ile ilişkilerinin pekiştirilmesine büyük önem verdiğimin altını çiziyorum.

Haydar Aliyev: Sayın Cumhurbaşkanı Hafiz Esad, uzun aradan sonra Sizinle tekrar bir araya gelmekten memnun olduğumu bildiriyorum. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Suriye ile karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin genişletilmesine önem verdiğimi vurguluyorum. Ben sizi yakın dostum olarak görüyorum. Biz ilk defa yaklaşık 30 sene önce Azerbaycan`da görüştük. Sonra bizim Suriye`de ve diğer ülkelerde görüşmelerimiz oldu. Ben geçtiğimiz yıllarda hep sizinle ilgilendim ve işlerinizin iyi gitmesini diledim.

Ben hatırlıyorum, 1972 yılında Suriye`yi ziyarette bulundum ve Halep kentinde dahi Azerbaycan şairi Nesimi`nin de mezarını ziyaret ettim.

Hafiz Esad: Ben de şunu belirtirim ki, seçkin devlet adamı Haydar Aliyev`i hiçbir zaman unutmadım, onunla görüşmelerimi hep sevgiyle hatırlıyorum. Azerbaycan`da son yıllarda sağlanan büyük başarıları dikkatle izliyorum ve buna yürekten seviniyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı, Siz Sovyetler Birliği`nde en üst görevlerde çalıştığınızda ben sizinle gurur duyuyordum, Sizin her başarınıza yürekten seviniyordum. Sizin Sovyetler Birliği yöneticileri arasında ilk müslüman olduğunuzu iyi biliyordum. Ben bugün de Sizi en iyi dostum olarak görüyorum ve Sizinle görüşmekten çok memnunum.

Haydar Aliyev: İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin devlet ve hükumet başkanlarının 8.zirvesinin müslüman birliğinin pekiştirilmesinde, bir dizi ülkelerin karşılaştığı ciddi sorunların çözümünde büyük önemi olduğunun altını çizerim.

Fakat bağımsız devletimizin önüne bir dizi zorlu sorunlar çıkmıştır. Bunlardan en acılısı Ermenistan`ın Azerbaycan`a saldırısıdır. Bu saldırı sonucunda ülkemiz topraklarının yüzde 20`si Ermenistan`ın işgalci birlikleri tarafından zapt edilmiş, 1 milyondan fazla sivil Azerbaycan vatandaşı kendi yaşadıkları yerlerden kovulmuştur ve halihazırda zorlu koşullarda çadırlarda barınıyorlar. Cumhuriyetimiz büyük oranda maddi ve manevi zarara uğradı.

Bu ihtilafın barış yoluyla çözümü konusunda AGİT Minsk Grubu çerçevesinde görüşmeler yapılıyor, eş başkanlar yeni önerilerde bulunuyorlar. Biz Ermenistan Silahlı Kuvvetlerince işgal edilmiş Azerbaycan topraklarının kısa sürede kurtarılmasını, kendi yerlerinden zorla göç ettirilmiş, zorlu koşullar altında yaşayan 1 milyondan fazla vatandaşımızın yerlerine, yurtlarına geri dönmesini isteriz.

İKÖ`nün 8. zirve toplantısında Ermenistan`ın Azerbaycan`a saldırısını kesin bir dille kınayan önemli belgerlerin kabul edileceğinden emin olduğumu belirtirim.

Ülkelerimiz arasında tüm alanlarda ikili işbirliğinin yaygınlık kazanmasının önemini göz önüne alarak belirtirim ki, ben cumhuriyetimizin Mısır`daki Büyükelçisi İsrafil Vekilov`u hem de Suriye`ye büyükelçi olarak atadım.

Hafiz Esad: Ben bundan çok memnun oldum ve kısa sürede Suriye`nin Azerbaycan Büyükelçisini atayacağım.

Çeviri 11 Aralık 1997 tarihli Azerbaycan Gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - Arap Dünyası

Bilgi notu

DIŞ POLİTİKA