Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in NATO Genel Sekreteri JavierSolana ile görüşmesi sona erdikten sonra basın açıklaması - 13 Şubat 1997, Cumhurbaşkanlığı sarayı


NATO Genel Sekreteri Javier Solana`nın Azerbaycan`ı ziyareti çok önemli bir olaydır, ben buna çok değer biçiyorum. Özellikle şu nedenle, bu ziyaret sadece Azerbaycan`a değil, hem de Kafkasya ötesi tüm ülkelere - Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan`a yapılan bir ziyarettir. Sanıyorum, değerli misafirimiz bu ziyareti sırasında bölgemizdeki durumla ilgili bizzat bilgi edindikten sonra bölgenin güvenliği ve burada huzurun, barışın sağlanması için bu yönde daha fazla çabanın harcanmasına katkıda bulunacaktır.

Biz "Barış için Ortaklık" programının uygulanması konusunda çok detaylı bir fikir alış verişinde bulunduk ve şu kanıya vardık ki, Azerbaycan şimdiye kadar üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir. Fakat bunun yanı sıra birçok konuların da çözümlenmesi gerekmektedir. Biz bu işbirliğine çok önem veriyoruz, bunu sürdüreceğiz ve bu görüşmeden, temaslardan sonra imzalamış olduğumuz takvim çerçevesinde bu işbirliğinin gerçekleşmesi için uygun önlemlerin alınmasını sağlayacağız.

Biz Avrupa`da güvenliğin sağlanması için NATO`nun yaptığı çalışmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Düşünüyoruz ki, Avrupa`nın bir parçası olan Kafkasya`da, Kafkasya ötesinde, aynı zamanda Azerbaycan`da ve onun çevresinde güvenliğin sağlanmasına bundan böyle daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Umarım, bu görüşmeden ve müzakerelerden sonra NATO ile Azerbaycan arasında olan ilişkiler daha da genişleyecektir. Bunların hepsi sadece ve sadece bölgemizde güvenliğin sağlanması amacını taşımaktadır.

Sayın Genel Sekreter!

Azerbaycan`ı ziyaretinizden dolayı size teşekkür ederim. Umarım, yarın sizin Azerbaycan`ın başkenti Bakü`yü küçük bile olsa bir tanıma fırsatınız olacak. Hazar Denizi`ni seyrede, Azerbaycan`ın tarihsel anıtlarını da görebileceksiniz. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, siz burada her yerde yakın ilgi ve sıcak konukseverlik göreceksiniz. Size bütün çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Teşekkür ederim.