Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Türk Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral H.Baha Tüzüner ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşmeden - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 5 Nisan 2000


Haydar Aliyev: Sayın General Tüzüner!

Sayın generaller, konuklar!

Ben sizi Azerbaycan`da selamlıyorum. Bizim ülkemize hoşgeldiniz! Türkiye ile Azerbaycan arasında savunma alanında işbirliğinin etkinliğini birkez daha kaydederim.

Biz Türkiye ile Azerbaycan`ın ilişkilerine hep ayrıcalık tanıyoruz, hep ona çok değer veriyoruz ve tüm alanlarda bunun kendimiz için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ilişkiler kapsamında savunma konularında, keza savunma bakanlıkları arasında dostluk, işbirliği sağlanmıştır ve biz bundan çok memnunuz. Bu ilişkiler doğal olarak karşılıklı yarara dayalıdır, fakat Azerbaycan açısından çok önemlidir. Zira Azerbaycan genç, bağımsız bir devlettir - hem devletini kuruyor, hem de kendi Millî Ordusu dahil olmak üzere devletin tüm kurumlarını oluşturuyor.

Kısa bir sürede Millî Orduyu kurmak pek mümkün değil. Bu yüzden de yaptığımız çalışmaları, doğal olarak, biz kendimiz değerlendiriyoruz. Fakat bizim Millî Ordumuzun yüksek standartlara ulaşması için pekçok işlerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bakımdan sizin Azerbaycan gezinizi çok takdir ediyorum, değer veriyorum ve sanırım bu ziyaretiniz hem işbirliğimizin gelişmesi, hem Azerbaycan`da ordunun kurulması çalışmalarında öğütlerin, tavsiyelerin verilmesi açısından çok yararlı olacaktır. Size teşekkür ederim.

H.Baha Tüzüner: Sayın Cumhurbaşkanım, teşekkür ederim. Kıymetli zamanınızı ayırdığınız ve bizi kabul ettiğiniz için öncelikle Size çok teşekkür ederim. Türkiye ile Azerbaycan arasında mevcut işbirliği anlaşması kapsamında eğitim ve doktrin kumandanı olarak Bakü`yü ziyaret ettim. Daha önce uygulanan karşılıklı eğitim işbirliği çerçevesinde ilişkilerimizi daha da geliştirmek, birbirimizi daha iyi tanımak, birikimimizi kullanarak eksik yönlerimizi karşılıklı olarak ortadan kaldırmak amacıyla burada bulunuyoruz.

Azerbaycan ordusunun modernleşmesi, gelişmesi bizim en büyük temennimizdir. Kardeş Azerbaycan`ın güçlenmesi, gönenç içinde yaşayan bir devlet olması hepimizin en büyük dileğidir. Bu dileğimizin yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini umuyoruz. Burada bulunduğumuz süre içinde karşılıklı görüşmeler yaptık, ileride ne tür işler yapabileceğimizi konuştuk. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çok teşekkür ederim.

Haydar Aliyev: Sağolun, teşekkür ederim. Ben özellikle eğitim alanında yapılan yardımlardan dolayı size birkez daha teşekkür ederim. Benim selamlarımı, saygı ve sevgimi dostum, Türkiye Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu`na iletmenizi rica ediyorum. Genel olarak benim Türkiye`de bulunan tüm dostlarıma. Orada dostlarım çoktur, keza hem orduda hem generaller arasında.

Yaptığınız çalışmalardan dolayı birkez daha teşekkür ederim.

AZERBAYCAN Gazetesi, 6 Nisan 2000.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri

Bilgi notu

Azerbaycan - Türk Dünyası