Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Avrupa Birliği`nin Azerbaycan`daki Özel Elçisi Renato Batti ve Avrupa Komisyonu`nun Azerbaycan Koordinatörü Robin Lideli ile görüşmesi - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 5 Şubat 2000


Haydar Aliyev: Azerbaycan`a hoş geldiniz. Sizin Azerbaycan`ı ziyaretiniz beni çok memnun etti. Biz Avrupa Birliği ile işbirliğimize hep çok büyük önem veririz ve ben bu işbirliğinin çok olumlu sonuçlarının olduğunun altını çizerim. Fakat bununla birlikte ben bizim işbirliğimizin ileriye yönelik güzel yönlerinı görüyorum.

Başbakan bana sizinle pekçok konuları detaylı olarak görüştüğünüzü söyledi. Ben de sizi dinlemeye hazırım.

Renato Batti: Sayın Cumhurbaşkanı, bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bügün Sizinle görüşmekten memnunuz ve bu, bizim için büyük bir şereftir. Gerçekten de, biz kabine üyeleri ile pekçok müzakereler, görüşmeler yatpık ve bu görüşmelerde ikili ilişkileri masaya yatırdık. Bizim Azerbaycan ile işbirliğimiz bölgedeki en önemli işbirliğidir. Avrupa Birliği Azerbaycan`da en birinci donör kuruluştur. Hiç kuşkusuz biz çalışmalarımızı bu doğrultuda devam ettiriyoruz ve ileride de Azerbaycan`ın tüm çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. Bölgede barış sağlanır sağlanmaz biz tüm desteğimizi daha da artırmaya hazırız. Barış sağlandıktan sonra Avrupa kamuoyu ve uluslararası kamuoyu hep birliktre restorasyon ve yeniden yapılanmaya yönelik tüm işleri desteklemeye hazır olduğunu bildiriyor.

Biz burada bulunduğumuz süre içinde birkaç projeyi ele aldık. Kasım ayında burayı ziyaretimiz sırasında Nahçıvan`la ilgili bir projeyi inceledik ve bugün de çalışmaya hazırız. Bu da bizim finansla ilgili ikinci ödememizden tahsis edilen projedir.

Bu fırsattan yararlanıp görüşmeler sırasında bizim temasta olduğumuz tüm kişilere şükranlarımı sunmak istiyorum. Özellikle Azerbaycan Başbakan Yardımcısı`na teşekkür etmek isterim. O, tüm görüşmelerde bize eşlik etti ve hep birlikte anlaşmanın hükümlerini yerine getirmeye yardımcı oldu.

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği ve Azerbaycan ortaklık ve işbirliği anlaşmasını temel alarak bir dizi projeler gerçekleştiriyorlar. Bu anlaşma sağlandıktan sonra biz ilk görüşmemizi Kasım ayında yaptık ve Mart ayında Brüksel`de ikinci görüşmemiz olacak. 24 Şubat ve 1 Mart arasında Avrupa Parlamenterleri Kafkasya bölgesini ziyaret edecekler ve bu ziyaret esnasında Azerbaycan`a özel bir önem verilecektir. Mart ayında ise, demin kaydettiğim üzere, Azerbaycan heyeti işbirliği ve ortaklık anlaşması kapsamında Brüksel`e gidecek. Teşekkür ederim, Sayın Cumhurbaşkanı.

Haydar Aliyev: Çok güzel. Ben sizin verdiğiniz bilgilerden çok memnun kaldım. Avrupa Birliği bölgede Azerbaycan`a özel önem verdiği için teşekkür ederim. Biz bunu, böyle bir yaklaşımı hakettiğimizi göstermek için hep çalışacağız.

Avrupa Birliği`nin işgal altındaki bölgelerimizin onarılması ile ilgili planları bizi çok sevindiriyor. Son dönemlerde yapılan görüşmeler- hem Minsk Grubu çerçevesinde, hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile Ermenistan Cumhurbaşkanı arasında yapılan doğrudan görüşmeler bizim barışı sağlayacağımız ve işgal edilmiş topraklarımızı işgalden kurtaracağımız umudunu veriyor. O topraklarda çok iş yapmak gerekecektir. Eğer Avrupa Birliği, dünya kamuoyu bu çalışmada yer almazsa, biz burada hiçbirşey yapamayız. Zira orada bulunan tüm kentler, kasabalar, köyler, herşey - insanların kullandıkları herşey - yıkılmış, yerle bir edilmiştir.

Bir süre önce Dünya Bankası`nın, ardından Para Fonu`nun, galiba bir de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği`nin temsilcileri Ermenistan`da oldu, Dağlık Karabağ`da oldu, ardından Azerbaycan`ın işgal edilmiş Ağdam bölgesinde oldu. Daha sonra onlar kendi izlenimlerini aktardılar ve herşeyin yıkıldığını, herşeyin yeni baştan yapılması gerektiğini kendi gözleri ile gördüler. Bu bakımdan sizin bugünkü açıklamalarınız benim için çok önemlidir.

Ben İstanbul`da bulunduğum sırada Avrupa Komisyonu Başkanı Sayın Prodi ile bir araya geldim. Biz bu konuyu detaylı görüştük. Onunla görüşmemizin odağında da bu konu yer aldı. Birlikte bu konuda çalışmalar yapacağımızı umuyorum.

Ben sizin ödemelerinizden dolayı ve çeşitli projelerin gerçekleştirilmesine katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Bunların her biri bizim için çok önemlidir.

Böylece, ilişkilerimiz giderek yaygınlık kazanmaktadır. Avrupa Birliği`nin Azerbaycan`da daimi temsilciliğinin olması ve Azerbaycan`ın da Brüksel`de daimi temsilciliğinin olması gerekir. Bu sorunları da biz çözmeliyiz.

Kısacası, geriye baktığımızda, Avrupa Birliği ile işbirliğimizin bizim için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz ve ona değer veriyoruz. Fakat ileride yapılacak daha çok iş var. Umarım, bizim edindiğimiz birikim ve organize işbirliği ileride daha büyük başarılar kazanma olanağını sağlayacaktır. Biz bunu istiyoruz ve bunu tasvip ediyoruz.

"Azerbaycan" Gazetesi, 6 Şubat 2000.