Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Arap Birliği Genel Sekreteri İsmet Abdülmecid ile ile görüşmesinden - Tahran, 10 Aralık 1997


İsmet Abdülmecid: Azerbaycan Cumhurbaşkanı, seçkin devlet adamı Sayın Haydar Aliyev`i içtenlikle selamlıyorum ve kendisiyle bir araya gelmekten büyük onur duyduğumu ifade ediyorum. Son yıllarda Azerbaycan`ın devlet yapılanması ve reformların uygulanması alanında kazandığı başarıları dikkatle takip ediyor ve bundan mutluluk duyuyorum.

Haydar Aliyev: İçten söylenen kelimeler için teşekkür eder ve Azerbaycan ile Arap Birliği arasında sıkı ilişkiler kurulmasının önemini vurgularım.

Şunu belirteyim, Azerbaycan 1988 yılından bu yana Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırısına uğramıştır, bu saldırı sonucunda topraklarımızın yüzde 20`si işgal edilmiş, 1 milyonun üzerinde vatandaşımız yerlerinden sürülmüştür ve şu an çadırlarda zorlu koşullar altında yaşıyor. İslam ülkelerinin ve birliklerinin bu sorunun barışçıl yoldan çözüme bağlanması için Azerbaycan`ın tutumunu kararlılıkla desteklemelerine ihtiyaç olduğunun altını çizerim.

Ermenistan-Azerbaycan sorununun giderilmesi için AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının öne sürdüğü son öneriler umutları artırdı. Biz bağımsız ülkemizin toptrak bütünlüğünün yeniden sağlanması, mültecilerin doğup büyüdükleri topraklara dönmesi için uluslararası kuruluşların, Dünya Birliğinin ve nüfuzlü devletlerin çabalarına umut bağlıyoruz. Dünyanın tüm barışçı güçlerinin desteği sayesinde Ermenistan-Azerbaycan sorununun barış yoluyla çözümünü sağlayacağımızdan emin olduğumu belirtirim.

Çeviri "Haydar Aliyev: Bağımsızlığımız sonsuza kadar sürecektir" (konuşmalar, nutuklar, bildirileri, demeçler, mektuplar, seslenişler, kararlar) kitabından - (Azerneşr, Bakü-2004, 13.cilt, sayfa 355-356) - yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - Arap Dünyası

Bilgi notu

DIŞ POLİTİKA