‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in BM Genel Sektreteri ‎Yardımcısı, BM Viyana Ofisi Genel Müdürü Pino Arlacchi ile yaptığı görüşmeden" (Viyana, 7 ‎Temmuz 2000 yılı) belgesine ilişkin bilgi notu


Azerbaycan uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ile mücadele alanlarında da BM ile işbirliği yapmaktadır. Bu doğrultuda Azerbaycan BM Uluslararası Uyuşturucu Maddeler Kontrol Programı ile ortak faaliyetler yürütmektedir.(UNDCP ) Uyuşturucu suçları ile mücadelede Azerbaycan hükümeti her zaman gerekli adımlar atmıştır. Azerbaycan uyuşturucu maddelerin yasadışı trafiğinin önlenmesine ilişkin 1961, 1971 ve 1988 tarihli BM sözleşmelerine taraftır. (http://www.mia.gov.az/)

Azerbaycan uyuşturucu kaçakçılarının tercih ettikleri başlıca transit yollarının üzerinde bulunuyor. Bunun yanı sıra Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarında uyuşturucu yapımında kullanılan bitkilerin yetiştirildiği ve kaçakçılığın çok yaygınlık kazandığı bildiriliyor. (http://www.hri.org/)

Ağustos 1996'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kararı üzerine uyuşturucu madde suçlarıyla mücadele komisyonu oluşturulmuştur. Aynı yıl UNDCP Başkanı Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir ve Azerbaycan ile söz konusu kurum arasında ileriye yönelik sıkı işbirliğinin temelleri atılmaya başlamıştır.(aynı yerde).

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Temmuz 2000'de Viyana ziyareti sırasında bölgede uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama ile mücadeleyi öngören UNDCP projesine katılma sözleşmesini imzalamıştır. Sözleşmeyi BM adına BM Genel Sekreter Yardımcısı, BM Viyana Ofisi Genel Müdürü ve BM Uyuşturucu Maddeler Denetimi ve Suçların Önlenmesi Ofisi (halihazırda BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi) Başkanı Pino Arlacchiimzalamıştır.(http://www.unis.univienna.org/)

İmza töreninden önce, 7 Temmuz 2000 yılında Haydar Aliyev ve Pino Arlacchi Azerbaycan-BM işbirliği, Azerbaycan'da uyuşturucu maddelerin yasadışı trafiği, kara para aklama, terörle mücadele konusunda kapsamlı bir görüşme yapmışlar. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ anlaşmazlığını anlatarak BM Güvenlik Konseyi'nin bu anlaşmazlıkla ilgili kabul ettiği dört kararda öngörülen koşulların gerçekleşmemesi konusunda memnuniyetsizliğini dile getirmiştir. Pino Arlacchibu konuda BM Genel Sekreterini bilgilendireceğini söylemiştir.

Aralık 2003'te Azerbaycan'da uyuşturucu maddelerinin denetimi konulu uluslararası konferans düzenlenmiştir. Bu toplantıya BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi Başkanı Antonio Maria Costa katılmıştır.(http://www.un-az.org/)

Bilgi notu 8 Şubat 2007'de düzenlenmiştir