Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, kendisine Ukrayna Yüksek Ödül`ü - Yaroslav Mudrıy Madalyası`nın verilmesi töreninde yaptığı konuşma - Maria Sarayı, Kiev, 24 Mart 1997


Çok saygıdeğer Leonid Daniloviç!

Sayın bayanlar ve baylar!

Bu olay beni ziyadesiyle duygulandırdı. Bununla birlikte dostum, Ukrayna Cumhurbaşkanı çok saygıdeğer Leonid Daniloviç Kuçma’nın daveti üzerine Kiev’e, Ukrayna’ya geldiğim için ve  Ukrayna-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi hususunda çözülmesi gereken sorunları tartışmaya başladığımız için öncelikle sevinçliyim.

Ukrayna'nın Yüksek Madalyası - Yaroslav Mudry Madalyası ile ödüllendirilmiş olmak ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Daniloviç Kuçma’nın madalyayı verdiği sırada Azerbaycan Cumhuriyeti, Azerbaycan halkı ve benim için sarfetttiği çok içten kelimeler benim için büyük bir şereftir ve şüphesiz, son derece güzel bir olaydır.

Leonid Daniloviç, ben size minnettarım. Beni bu onura layık gördüğü için Ukrayna devletine teşekkür ediyorum. Ukrayna ile Azerbaycan arasında dostluk ilişkilerini, Ukrayna-Azerbaycan işbirliğini genbiş bir yelpazede geliştirmek, güçlendirmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elimden geleni yapacağıma emin olun.

Bu madalyanın bana büyük sorumluluk yüklediğinin bilincindeyim ve kardeş Ukrayna'nın böylesine yüksek ödülüne layık olmak için elimden geleni yapacağım. Son dönemlerde Ukrayna ile Azerbaycan arasında ilişkiler başarılı bir şekilde gelişmektedir ve bu konuda Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Leonid Daniloviç Kuçma’nın büyük emeği vardır. Bu ilişkilerin gelişmesi için, tabiatıyla, ben de gerekli çalışmaları yaptım ve hala yapmaya devam ediyorum. Benim bu küçük faaliyetlerim bugün böylesine yüksek takdiri kazandı.

Ayrıca Ukrayna halkı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın bu ödülle bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'ne, Azerbaycan halkına yönelik sıcak yaklaşımını, dostluk duygularını ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bence bu ödül, Ukrayna ile Azerbaycan arasında gelişmekte olan dostluk ilişkilerinin bir göstergesidir.

Açıkçası, ben Azerbaycan Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kezdir ödül alıyorum. Kendi ülkemde bile şimdiye kadar herhangi bir ödül almadım. Bence bu, yani bir cumhurbaşkanının kendi cumhuriyetinin ödülü ile ödüllendirilmemesi doğaldır. Bu arada ben başka bir devletin, dost ülke, dost devlet olan Ukrayna'nın ödülüne ilk kezdir layık görüldüm.

Biliyorsunuz, bu,  pekçok ödül aldığım hayatımda ve büyük özgeçmişimde yeni bir sayfadır. Fakat bu ödülün özel önemi, özel anlamı vardır. Birincisi, çünkü, ünlü Yaroslav Mudry’nın adını taşıyor, ikincisi, bu, kardeş Ukrayna'nın ödülüdür, üçüncüsü beni bu ödüle dostum, Ukrayna'nın saygın Cumhurbaşkanı Leonid Daniloviç Kuçma tevcih etti.

Ben çok heyecanlıyım, sevinçliyim ve Ukrayna-Azerbaycan ilişkileriyle ilgili olan bu son derece olağanüstü olay için bir kez daha derin şükranlarımı sunmak istiyorum.

Sayın Leonid Daniloviç, sayın dostlar, Ukrayna ile Azerbaycan arasında ilişkilerin gelişmesi ve derinleşmesi için, Azerbaycan'ın bundan böyle de kardeş Ukrayna'nın sadık dostu ve müttefiki olması için her şeyi yapacağıma inanın.

Çok teşekkür ederim.