Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Filistin lideri Yasser Arafat ile görüşmesinden - Tahran, 8 Aralık 1997


Yasser Arafat: Sayın Haydar Aliyev! Sizinle eski dostlar gibi sıcak bir ortamda biraraya gelmekten son derece memnunluk duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, siz hep benim kalbimdesiniz. Sorunlarımıza gösterdiğiniz ilgiyi biz asla unutmayız.

Haydar Aliyev: Sayın Filistin Lideri Arafat, ben de Sizinle görüşmekten memnun olduğumu belirtirim. Hem eski Sovyetler Birliği yöneticilerinden biri olduğum sırada, hem şimdi - Azerbaycan Cumhurbaşkanlığını yaptığım şu dönemde benim bu konudaki tutumum hep aynı oldu. Ben hatırlıyorum, 16-17 sene önce İran`da durum zordu. Oraya uçakla gitmek mümkün değildi. Siz Azerbaycan`a geldiniz. Biz İran`daki durumu bir hayli tartıştık. Ben sizi İran`a otomobille yolladım. O dönemde siz İran ile Irak`ı barıştırmak istiyordunuz. Ben 1984 yılında Moskova`da çalışıyordum. Politbüro üyesiydim. O sırada Filistinlileri Lübnan`dan sınırdışı ediyorlardı. Siz Mısır`a gittiniz, ben Şam`a gittim. Orada Hafiz Esad ile saatlerce konuşarak Yasser Arafat ile mutlaka barışması gerektiğini bildirdim.

Yasser Arafat: Ben o günleri çok iyi hatırladığımın altını çizerim ve Sayın Cumhurbaşkanı, ilginize teşekkür ederim.

Haydar Aliyev: Şunu vurgularım ki, Azerbaycan Filistin`in dostudur. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti Filistin halkının kahramanca mücadelesini hep desteklemiştir ve bundan böyle de destekleyecektir.

Yasser Arafat: Azerbaycan`ın desteğini hep hissettiğimizin altını çizerim. Biz bununla gurur duyuyoruz ve bundan güç kazanıyoruz.

Biz Azerilerle Filistinlilerin tarihi dostluk ilişkilerinin büyük önemini belirtmenin yanı sıra bu ilişkilerin daha da iyileştirilmesinin gerekli olduğunu vurguluyoruz.

Eminiz, İslam Konferansı Örgütü`nün 8.Zirvesi Müslüman Dünyası Birliği`nin daha da güçlenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Çeviri 10 Aralık 1997 tarihli Azerbaycan gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - Arap Dünyası

Bilgi notu

DIŞ POLİTİKA