Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklama - 26 Ocak 2001


Sayın Bayanlar ve Baylar!

Ben bugün beş saatten fazladır Elysee Sarayı'nda, Paris'te bulunuyorum ve bundan çok büyük memnunluk duymaktayım. Cumhurbaşkanı Chirac'ın da bir hayli zamanını aldım. Sayın Cumhurbaşkanı, resmi ziyaret için beni Fransa'ya davet ettiğinizden dolayı ayrıca teşekkür ederim. Bizim çok enteresan görüşmelerimiz ve toplantılarımız oldu. Bugün bize, ben Azerbaycan'ı kastediyorum, keza Ermenistan'a da, - ki Cumhurbaşkanı Koçaryan'ın da aynı görüşte olduğunu düşünüyorum,- bir hayli zaman ayırdığınız için de şükranlarımı sunarım.

Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi üyeliğine alınması halkımız için, bağımsız ülkemiz için tarihi önem arz eden bir gelişmedir. Bu çalışmada bize yardım ettikleri ve destek oldukları için Sayın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a ve Fransa'nın Avrupa Konseyi'ndeki tüm temsilcilerine teşekkür etmek isterim. Bunun da bir ölçüde simgesel bir anlamı vardır, zira bugün biz Sayın Cumhurbaşkanı Chirac ile bu olayı, bir nevi, kutluyoruz.

Tabii, biz Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi'ndeki görevleri hakkında da çok yararlı görüş alışverişi yaptık. Ben birkez daha beyan etmek isterim ki, biz Avrupa Konseyi'ne aktif katılım ve Fransa ile her çeşit işbirliği yapma yolunda ilerleyeceğiz.

Bugün Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan ile aramızdaki başbaşa görüşmede çok yararlı bir görüş alışverişi yaptık. Biz yaklaşık iki saat görüştük ve tüm bu süre boyunca Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının barışçı çözüm yollarının, karşılıklı uzlaşmaların bulunması konuşuldu.

Sayın Cumhurbaşkanı Chirac'ın katılımı ile yapılan üçlü görüşme çok iyi geçti. Cumhurbaşkanı artık bu konuyu anlattı, ben de şunu söylemek isterim ki, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözümü ile ilgili çok ciddi ve karmaşık bir konuda üçümüzün hep birlikte görüş alış verişi yapmış olmamız bizim için, Azerbaycan için, bir cumhurbaşkanı olarak benim için büyük önem taşımaktadır. Cumhurbaşkanı Koçaryan ve ben sorunun çözüm yolunu bulmak için görüşmelerin sürdürülmesi konusunda bir uzlaşmaya vardık. Biz, üçümüz - Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı Koçaryan ve ben – bu konuyu görüşme esnasında da ele aldık.

Sayın Fransa Cumhurbaşkanı, benim için oldukça ilginç bir gün oldu ve ben bugünkü gün için size birkez daha teşekkür etmek isterim. Umarım, Sizin AGİT Minsk Grubu eş başkanı olarak Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının barışçıl çözüm yolunun bulunması konusundaki çabalarınız devam edecektir.

Çeviri 26 Ocak 2001 tarihli "Azerbaycan" Gazetesinden yapılmıştır