Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in ABD`nin Bakü Büyükelçisi Ross Wilson`la yaptığı görüşmeden - Cumhurbaşkanlığı sarayı , 14 Ocak 2002


Ross Wilson: Sayın Cumhurbaşkanı, çok teşekkür ederim. Ben çok güzel bir tatil yaptım. Üç buçuk hafta dinlendim. ABD`yi, Washington`u ziyaret ettim ve Amerika Birleşik Devletleri yetkilileriyle görüşmelerde bulundum, onlarla Azerbaycan hakkında konuştum. Düşünüyorum ki, bu görüşmeler sizin de ilginizi çekecektir. Biraz sonra bu görüşmelere tekrar dönebiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanı, Amerika Birleşik Devletleri`nden döndükten kısa bir süre sonra beni kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Size ve bütün Azerbaycan halkına en iyi Yeni yıl dileklerimi iletiyorum. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Bush`un, Dışişleri Bakanı Powell`ın ve Sayın Armitage`ın selamlarını size iletiyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı, ben geçen Çarşanba günü ABD Başkanı Bush`la görüştüm. O, Azerbaycan`a çok büyük ilgi duyuyor ve nitekim, Sizinle ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan`la çalışmayı sürdürmeyi çok istiyor. Bu yıl sonuna kadar Karabağ sorununun çözüm bulmasını çok temenni ediyor. O ayrıca Sizin sağlığınızla ilgilendi ve Size en iyi dileklerini iletti.

Dışişleri Bakanı Powell ise bana söyledi ki, ileride de Azerbaycan`la çalışmak azmindedir ve 11 Eylül`de yaşanmış olan trajedik olayın ardından her alanda ve her an terörün önüne geçilmesi için tüm olanaklar değerlendirilecektir. Bunun yanı sıra Azerbaycan`la ortak çalışmalarda bulunup Dağlık Karabağ sorununu çözmekte kararlıdır.

Azerbaycan`a tekrar dönmek ve onların verdiği görev doğrultusunda Azerbaycan`da kendi işimi sürdüryor olmaktan çok memnunum. Umarım, bizim işbirliğimiz 2002 yılında başarılı olacaktır. İnanıyorum ki, bu, nitelik açısından şimdiye kadar yaptığımız işbirliğinden farklılık arz edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı, sizin de bildiğiniz üzere, 907. önerge konusunda da bir gelişme sağlanmıştır. Artık geçen Perşembe günü belgeler düzgün bir şekilde düzenlenmiştirve cumhurbaşkanının imzası için hazır durumdadır.

Size şunu da belirtmek isterim ki, gelecek iki ay içinde ABD`li birkaç resmi heyet Azerbaycan`a ziyarette bulunacaktır. Bu ziyaretlerin temel amacı Sizin yetkililerle, bakanlarla temaslarda bulunmak ve ilgili alanlarda çalışmamızı daha ileriye götürmek, işbirliğini genişletmektir. Sizin de bildiğiniz üzere, işte 907.önerge nedeniyle bu işbirliği böylesine geniş bir biçimde yapılmamaktaydı. 10 gün içinde Amerika Birleşik Devletleri`nden Azerbaycan`a bir ekip gelecektir. Aynı ekip Azerbaycan`la ekonomik alanda işbirliğinin yapılması üzerine görüş alışverişinde bulunacak, görüşmeler düzenleyecektir. Daha sonra, 10-11 haftalık bir süre içinde Amerika Birleşik Devletleri`nin askeri uzmanlarından oluşan bir ekip Azerbaycan`a gelecek ve askeri işbirliği konusunda görüşmelerde bulunacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı, şuna tekrar değinmek istiyorum ki, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Bush`un ve nitekim sizin önderliğiniz, yönetiminiz altında bizi çok yoğun, çok ilginç bir yıl beklemektedir. Yeniden Azerbaycan`a dönmüş olmaktan ve Yeni yılda Sizi birkez daha görmekten çok mutluyum.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim. Sizin aktarmış olduğunuz şu bilgiler içn teşekkür ederim. Sayın Başkan Bush`tan, Sayın Powell`den, Sayın Armitage`den bana getirdiğiniz selamlar için teşekkür ederim. Onlara benim selamlarımı, en iyi dileklerimi iletmenizi rica ediyorum. Umarım, 2002 yılında onlar ülkelerinin gelişmesinde daha yeni başarılara ulaşacaklar.

Sayın Bush`un benim sağlığımla ilgilenmiş olmasından memnunum. Benim sağlığım iyidir. Fakat ben, Başkan Bush bisküvi yerken boğazına birşeyler kaçmıştır diye duydum. Şimdi nasıl, iyi mi?

Ross Wilson: Ben bunu sabah gazeteden okudum.

Haydar Aliyev: Ben de bunu bir saat önce okudum.

Ross Wilson: Yazıdan şu belli oluyor ki, o, bir anlık bayılmıştır ve şimdi iyidir. Fakat bununla birlikte, tabi ki, Sizin endişelerinizi ona iletirim.

Haydar Aliyev: Lütfen, iletiniz. Nitekim ben bunu bir saat önce duydum.

Bizim 2002 yılında ortak yapacağımız çalışmalar konusunda verdiğiniz bilgi için de memnunluğumu ifade ederim. Tabi ki, bizim bu konuda geniş kapsamlı görüşmeler yapmamız gerekir. Sanıyorum, sizinle, ülkenizin temsilcileri ile bu görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Biz 11 Eylül`den sonra benim yaptığım açıklamaya bağlılığımızı sürdürüyoruz. Uluslararası teröre karşı mücadelede sizinle, Amerika Birleşik Devletleri ile aynı koalisyon içinde, aynı birlik içinde yer almaktayız ve kendi adımıza ne gerekiyorsa yapacağız. Bu global bir konudur. Bununla sadece Amerika Birleşik Devletleri değil, başka büyük ülkeler de ilgileniyorlar ve biz de ilgileniyoruz. Fakat bizim için başka bir konu daha bulunmaktadır, ki o belki de dünya genelinde global bir nitelik arz etmemektedir. Fakat bizim açımızdan global bir nitelik taşımaktadır. Bu da Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı, Dağlık Karabağ anlaşmazlığıdır.

Siz bana söylediniz ki, Başkan Bush çok iyimserdir ve düşünüyor ki, bu yıl sonuna kadar bu sorunu çözmek gerekiyor ve ben bundan çok memnunum. Ben de iyimserim. Bu sorunun çözümünü biz herkesten fazla istiyoruz. Fakat ben çok isterim ki, Başkan Bush`un bu iyimserliği ve bu dilekleri gerçek önlemlerle hayat bulsun. Tabi, biz, - ki ben Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Ermenistan Cumurbaşkanı`nı kastediyorum, - görüşmeleri sürdüreceğiz. Fakat bu sorunun çözümü için bizim gerekli yardıma ihtiyacımız var. Ben biliyorum, sorun adil bir biçimde çözümlenmelidir. Biz de bundan yanayız. Bunun için de Minsk Grubu eşbaşkanları ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri kendi çabalarını artırmalılar. Bu, bizim temel sorunumuzdur, önümüzde duran temel görevdir.

Fakat şimdi, 907.önerge kaldırıldıktan sonra ve bizim işbirliğimiz için yeni olanaklar sağlandıktan sonra, düşünüyorum ki, bu sorunu da beraber çözeceğiz. Sanıyorum, bugünlerde 907. önerge ile ilgili prosedür de son bulacaktır. Doğru, şimdi siz de, biz de sorunu çözülmüş olarak düşünebiliriz. Fakat son imzaların atılması gerekmektedir. Düşünüyorum ki, bu da olacak. Birkez daha söylüyorum, siz de bunu defalarca söylemişsiniz, bugün de söylediniz, bu, bizim işbirliğimiz için yeni olanaklar sunacaktır. Tabi ki, bu işbirliğinin gerçekleşmesi için biz kendi adımıza üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - ABD

Bilgi notu

Azerbaycan - ABD