Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklama - 24 Ocak 2001


Teşekkür ederim, Sayın Cumhurbaşkanı. Öncelikle, beni Fransa'ya resmi ziyarete davet ettiği için Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a teşekkür etmek istiyorum.

Bu sorunun barış yoluyla giderilmesi için AGİT Minsk Grubu ve eşbaşkanlarının faaliyetlerini detaylı olarak anlatan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, sorunun kısa sürede çözümü için Fransa devletinin ve Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın çabalarını çok takdir etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile doğrudan görüşmelerinden bahseden cumhurbaşkanımız, aynı zamanda Dağlık Karabağ sorununun giderilmesinde Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkelerin - ABD, Rusya ve Fransa'nın çabalarının artırılmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ermenistan - Azerbaycan sorununun kısa sürede çözümünün Güney Kafkasya bölgesinde barışın, istikrarın ve güvenliğin sağlanması açısından, bölge devletlerinde demokrasinin daha hızlı gelişmesi, kendi aralarında ekonomik işbirliğinin genişlemesi bakımından büyük rol oynayacağını vurgulayan Sayın Jacques Chirac, Haydar Aliyev ve Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan arasında yapılan düzenli görüşmelerin anlaşmazlığın sona ermesi için uzlaşma yollarının bulunması açısından özel bir önemi olduğunu söyledi. Sayın Chirac, Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları arasında 26 Ocak’ta Paris'te yapılacak görüşmenin işbu sorunun barışçıl yoldan çözüm sürecine gerekli ivmeyi kazandıracağına emin olduğunu bildirdi. Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yoldan çözümü amacıyla kurulan Minsk Grubu'nun  eşbaşkanlığını Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte Fransa’nın üstlenmiş olması büyük önem arzetmektedir .

Fransa ve bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Chirac’ın bu çalışmada çok etkin yer adlığını ve bir takım çabalarda bulunduğunu söylemeliyim. Bugün biz bu konuyu da detaylı olarak ele aldık. Ben görüşmemizin sonuçlarından ve Fransa'nın izlediği tutumdan memnunum. Cumhurbaşkanı Sayın Jacques Chirac'ın çabalarıyla, diğer Minsk Grubu eşbaşkanları ile beraber bizim bu sorunu barış yoluyla çözebileceğimize inanıyorum.

Ben Sayın Jacques Chirac’ı Azerbaycan'a resmi ziyarete davet ettim.

Jacques Chirac: Ben bu daveti büyük memnunlukla kabul ettim.

Haydar Aliyev: Bu gezinin 1998 yılında yapılması planlanıyordu, fakat bazı nedenlerden dolayı gerçekleşmedi. Umarım, bu kez gerçekleşir. Bizim görüşmelerimiz, toplantılarımız devam edecektir. Benim burada Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan ile görüşmem için uygun ortamı sağlama isteğinden dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Jacques Chirac’a teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı, misafirperverlik ve bize göstermiş olduğunuz içten yaklaşım için, dostluğumuz için size teşekkür ediyorum.

Ardından Cumhurbaşkanları gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Soru: Siz parlamentonun "soykırım" kararını görüştünüz mü?

Jacques Chirac: Cumhurbaşkanı Aliyev  bu karardan dolayı derin üzüntüsünü belirtti ve parlamento bu kararını Azerbaycan halkının ciddi bir biçimde eleştirdiğini söyledi. Ben bu eleştiriyi iyi anlıyorum ve bunu dikkate aldım. Fakat bu, Azerbaycan ve Fransa arasındaki dostluğa ve karşılıklı ilişkilere asla zarar vermeyecektir.

Soru: Siz Karabağ konusunda herhangi bir anlaşmaya vardınız mı?

Haydar Aliyev: Biz çeşitli seçenekleri ele aldık, fakat bu ilişkileri, bu istişareleri sürdüreceğiz. Umarım, biz bu sorunun çözümünü sağlayacağız.

Jacques Chirac: Teşekkür ederim.