Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in, Azerbaycan’da düzenlenen "Gürcistan kültür günleri" etkinlikleri kapsamında iki ülke sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen gala konserinin ardından yaptığı konuşma - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 22 Mayıs 1996


scotch egg
scotch egg
scotch egg
scotch egg
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb

Cumhuriyetimizdekı Gürcistan kültür günleri vesilesiyle Azerbaycan’a gelen Gürcü arkadaşlarımızı içtenlikle selamlıyorum.

Her türlü zorluğa rağmen sanat yaşıyor. Tüm dönemlerde insanlar sanatla- türkü, müzik, dansla içiçe yaşadılar ve bugün de içiçeler, gerek Azerbaycan’da gerek Gürcistan’da durum kolay olmasa bile ileride de ilişkileri sürdürecekler.

Sanat, her zaman insanları birbirine yaklaştırmış, bir araya getirmiş ve kaynaştırmıştır. Ve şimdi gerek Azerbaycan’ın gerek Gürcistan’ın büyük zorlukları - bağımsızlığın kazanılması, tamamen yeni bir sosyoekonomik düzene geçit, hem Gürcü halkının, hem Azerbaycan halkının yaşadığı kayıplarla ilgili sıkıntıları atlattığı bir dönemde, tüm bunlara rağmen sanat bizi birbirimize yaklaştırıyor, sanat bizi bağlıyor, sanat bizi kaynaştırıyor.

Bugün eski, güzel geleneklerimizin tekrar hayat bulmasından dolayı ben çok memnunum. Biz kardeş Gürcü halkının, kardeş bağımsız Gürcistan’ın kültür ve sanat adamlarını yine çok samimi, güzel ve sıcak bir şekilde ağırlıyoruz.

Ben sizi yürekten selamlıyor ve mükemmel gösterinizden dolayı kutluyorum. Azerbaycan’da Gürcistan sanatına her zaman çok değer verdiler. Bu sanat, bu kültür bize çok yakındır ve bizim için değerlidir. Bugün biz Gürcü sanatını, Gürcistan kültürünü, Gürcü şarkılarını, danslarını yeniden keşfediyoruz, Gürcü müziğinin, Gürcü danslarının güzel yorumcuları ile bir araya gelerek, halkınızın sanatını büyük bir beceriye sunmanıza birkez daha hayran kalıyoruz.

Ben sizi yürekten selamlıyorum, misafirimiz olduğunuz için memnunum. Eskiden biz sürekli samimi görüşmeler yapardık. Bir ara bu görüşmelerı kesildi, fakat şimdi güzel geleneklerimizi tekrar canlandırdığımızı düşünüyorum. Tiflis’te, Gürcistan’da Azerbaycan kültür günleri düzenlendi, şimdi ise Azerbaycan’da - Bakü’de Gürcistan kültür günleri yapılmakatdır.

Dostum, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze bir süre önce burayı ziyaret etti, işte geçenlerde, Mart ayında ise ben Sayın Cumhurbaşkanı Şevardnadze'nin daveti üzerine Tiflis’e, Gürcistan’a gittim. Çok enteresan sohbetlerimiz, fikir alışverişi, verimli görüşmeler oldu. biz birçok önemli belge imzaladık, Gürcistan ve Azerbaycan halkları arasında sonsuza kadar sürecek dostluğun sağlam temelini attık.

Siz, sanat adamları hepimize yardım ediyorsunuz, aslına bakılırsa, halklarımızı birbirine yakınlaştırıyor, sıkıca kenetliyor ve dostluğumuzun pekiştirilmesine, işbirliği yapmamıza, gerek Gürcü gerekse Azerbaycan halkı için tarihin bu zorlu aşamasını el ele verip atlatmamıza olanak sağlıyorsunuz.

Bugün burada hem Gürcistan hem Azerbaycan sanat adamları gösteriler sundular. Üstelik sanki aynı gruptaymış gibi beraber sundular. Hatta kimin Güricstan’dan, kimin Azerbaycan’dan olduğunu ayırt etmek zordu. Bugün sizin hepiniz mükemmel bir performans sergilediniz. Ben hepinizi yürekten alkışladım. Hatta kimi daha fazla, kimi daha az alkışladığımı söylemem zordur. Herhalde, alkışlamaktan ellerim acıyor.

Bugün burada hem Gürcü hem Azeri şarkıları söylendi. Gürcüler, Azerbaycan şarkılarını Azerbaycanlılar ise Gürcü şarkılarını söylediler. Bu da tamamen doğaldır. Bu, bizim için olağan bir durumdur. Doğru, biz bir süre bundan uzak kaldık. Ne var ki biz sıcak ilişkilere bir kere alışmışız. Zira bu, bizim dedelerimizden miras kaldı. Dedelerimiz Gürcü ve Azerbaycan halklarının sağlam dostluğunun temelini attılar. Biz bu dostluğu geliştiriyor ve pekiştiriyoruz.

Birkez daha söylüyorum: Siz sanat adamları bu bakımdan büyük, muhteşem bir çalışma yapıyorsunuz. Ben sizin aracılığınızla Gürcü halkına, Gürcistan’a, Tiflis kentine, dostum Eduard Şevardnadze’ye, tüm kardeşlerime - tüm Gürcistan vatandaşlarına sıcak selamlarımı gönderiyorum. Onlara en içten dileklerimi sunuyor, esenlik, mutluluk, yeni yaşam düzeninizde, bağımsız, özgür Gürcistan’ın kurulmasında başarılar diliyorum.

Siz hepiniz iyi görünüyorsunuz, güzel oynadınız, siz hepiniz alımlı ve güzelsiniz. Salonun tepkisinin bunun için yeterli bir kanıt olduğunu düşünüyorum. Ben sizin hepinizi kucaklıyor, hepinizi öpüyor ve esenlik, gönenç ve mutluluk diliyorum.

Kısa inceleme yazısı

KÜLTÜR

Genel tarihi bilgiler

KÜLTÜR

Bilgi notu

KÜLTÜR