Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, Azerbaycan ve Norveç ülkeleri arasında belgelerin imza töreninin ardından yaptığı açıklama - 24 Nisan 1996


Ben bağımsız Azerbaycan Devleti’nin Cumhurbaşkanı sıfatıyla Norveç'i ilk kez ziyaret etmekten çok memnunum ve Norveç Başbakanı Sayın Brundtland’a bu davet için teşekkürlerimi sunuyorum. Yaptığımız görüşmeler ve demin imzaladığımız belgeler Norveç-Azerbaycan ilişkilerinin ileriye yönelik gelişimi bakımından büyük bir aşamayı oluşturuyor ve bu, Azerbaycan Cumhuriyeti, halkımız için tarihi bir gelişmedir.

Norveç ile Azerbaycan arasındaki işbirliğinin iyi bir gelişme kaydettiğini, fakat ileride daha hızla gelişmesi için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Bugün biz bu fırsatları araştırdık. Norveç'te - Oslo'da bana ve beraberimdeki insanlara gösterilen ilgi ve konukseverlik için Sayın Bayan Brundtland’a teşekkür ediyorum.

Ben Başbakan Brundtland’ı Azerbaycan'a resmi ziyarete davet ettim ve kendisinin Azerbaycan'a gezisini sabırsızlıkla bekleyeceğim. Stavanger kentini de ziyaret edeceğim ve Norveç'in petrol üretimi alanındaki üstün başarıları, özellikle üst düzey teknoloji hakkında edineceğim bilgi benim çok ilgimi çekiyor. Tüm bunlar Norveç-Azerbaycan dostluğu için güzel olanaklar sunmaktadır.

Çeviri “Haydar Aliyev : Bağımsızlığımız ebedidir” (( konuşmalar, nutuklar, bildiriler, röportajlar, mektuplar, seslenişler, kararlar) - Azerneşr, Bakü-1998, 5.cilt, sayfa 171) kitabından yapılmıştır.