Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev´in Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı ‎Kuvvetleri personeline kutlama mesajı - 25 Haziran 2002


Değerli askerler, generaller, subaylar, çavuşlar, deniz erleri ve astsubay başçavuşlar!

Silahlı kuvvetlerin gazileri!

Sizleri halkımızın ve devletimizin yaşamında, her Azerbaycanlının kaderinde önemli bir bayram Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler günü vesilesiyle yürekten kutlar, herkese sağlık, mutluluk, devletimizn egemenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanması gibi kutsal görevlerin yerine getirilmesinde büyük başarılar dilerim.

26 Haziran 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin Bakanlar Kurulu ilk Milli Ordu birliği olan Elahidde (Müstakil - ed.) Azerbaycan Kolordusunun oluşturulması yönünde karar aldı. Bu karar Müslüman Doğuda ilk demokratik devlet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ordusunun kurulması için hukuki bir zemin oluşturdu. O dönemlerde kısa bir süre içinde oluşturulan Azerbaycan ordusu kendi yüksek eğitim düzeyi, disiplini, personelin yurtseverliği, generallerin ve subayların profesyonelliğine göre farklılık göstererek genç Azerbaycan devletinin savunması için önemli çalışmalar yapmıştır.

20. yüzyılın sonlarında kendi bağımsızlığına yeniden kavuşmuş olan Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Silahlı Kuvvetleri asıl işte Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Milli Ordusunun saygın mirasçısıdır. Azerbaycan yönetiminin iradesi, halkımızın yurtseverliği ve kararlılığı sonucunda 1993 yılı Kasım ayından başlayarak yeniden düzenlenen ve güçlenen Silahlı Kuvvetlerimiz tarihimizin şanlı sayfalarına, halkımızın ona beslediği umut ve güvene layık olduğunu kanıtlamıştır.

Azerbaycan Ordusu bugün çağdaş askeri araçlarla donatılan, güvenilir bir biçimde yönetilmekte olan, çağdaş askeri bilimin gereksinimleri ve ordu kuruculuğu prensipleri doğrultusunda oluşturulan Silahlı Kuvvetlere dönüşmüştür. Bugün Azerbaycan Ordusu devletiimize ve halkımıza tecavüzde bulunacak herhangi bir düşmana ezici darbe indirme gücüne sahiptir.

Biz Ermenistan - Azerbaycan, Dağlık Karabağ anlaşmazlığını barış görüşmeleri yoluyla, uzlaşma temelinde çözmeye çalışıyoruz. Fakat bu barış görüşmelerini yürütmenin yanı sıra, biz daima kendi askeri potansiyelimizi, savunma gücümüzü pekiştirmeliyiz. Silahlı Kuvvetlerimiz ne kadar güçlü olursa, bizim barış görüşmelerindeki konumumuz o kadar sağlam olacak, adil barışın sağlanması olanakları o kadar geniş olacak, adil barışın sağlanması olanağı daha da artacaktır.

Bu bayram gününde birkez daha beyan ediyorum ki, Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Silahlı Kuvvetleri`nde askerlik hizmetini yapmak her Azerbaycan vatandaşı için, her genç için büyük bir gurur kaynağıdır, onurlu bir görevdir. Askerlik hizmetini yapmış olan, kendi yurttaşlık borcunu yerine getirmiş olan her genç bizim toplumda, yaşamımızın tüm alanlarında en değerli kişi olarak görülmelidir. Azerbaycan Halkı, bütün devlet makamları, vatandaşları Azerbaycan Ordusu`na büyük ilgi ve özen gösteriyorlar.

Azerbaycan topraklarının savunması yolunda şehit düşmüş vatandaşlarımızın hatırasını bu bayram gününde saygı ve şükran duygusu ile anıyor, onlara Allah`tan rahmet diliyorum.

Sizin hepinizi birkez daha kutlar, herkese esenlikler, uzun ömürler ve galibiyet sevinci yaşamalarını dilerim.

Yaşasın kahraman yurtsever Azerbaycan askeri!