Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Türkiye ile Azerbaycan arasında belgelerin imza töreninde konuşması - 9 Şubat 1994


Türkiye ziyareti sırasında bizler burada çok büyük konukseverlik, insan sevgisi ile karşılaştık. Tüm bunlardan dolayı ben ve beraberimdeki heyet üyeleri Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel`e, Türkiye hükümetine, tüm Türk halkına teşekkür eder ve saygılarımızı sunarız. Bizler burada kendimizi gerçekten kendi evimizde gibi, Süleyman Bey`in tabiriyle söylersek, kendi dairemizde gibi hissediyoruz. Biz buraya büyük umutlarla geldik ve umutlarımız gerçek oldu. Umduğumuzdan daha iyi bir misafirperverlik, dostluk ve kardeşlik gördük, hala bu duyguların etkisindeyiz ve uzun süre bu duyguların etkisi altında kalacağız. Çünkü en ilginç nokta, Türkiye ile Azerbaycan arasında bugüne kadar oluşmuş ilişkilerin yeni bir aşamaya girmiş olmasıdır. Bu aşama geçmişten günümüze yapılan çalışmalar üzerine kurulmaktadır. Ancak şimdiki görüşme ve toplatılarımızın sonuçları bu çalışmaların ilerlemesi, ekonomi, ticaret, kültür, bilim, eğitim alanında işbirliğinin genişlemesi, derinleşmesi ve halklarımızın, ülkelerimizin birbirine daha da yakınlaşması bakımından çok etkili oldu. Kısacası, burada ulaşılan sonuçlardan ziyadesile memnun kaldık.

Burada karşılaşmış olduğumuz her insan bize çok büyük saygı ve sevgi gösteriyor. Özellikle dostum ve kardeşim Süleyman Demirel`in gösterdiği büyük özen, özel ilgi beni hayran bıraktı. Dün ve bugün bulunduğumuz yerlerin, yaptığımız görüşmelerin, tüm bunların Cumhurbaşkanı Süleyman Bey tarafından denetlendiğini, kendisinin bizzat ilgilendiğini biliyorum. İşte bunlar burada bulunduğumuz günlerde yaptığımız tüm çalışmaların başarıyla sonuçlanması için uygun ortam sağlamıştır.

Düzenlenen sözleşmeler, anlaşmalar tarihi belgeler niteliğindedir ve gelecek ilişkilerimiz için yeni yollar, yeni çizgiler sunmaktadır. Sizi temin etmek isterim ki, biz bu yoldan yürüyeceğiz ve bu yoldan sapmayacağız.

Azerbaycan`ın demokratik ilkeler temelinde devlet kurmaya çalıştığını birkez daha vurguluyorum. Azerbaycan`da demokrasi, siyasal çoğulculuk için tüm olanaklar sağlanmıştır ve hep sağlanacaktır. Biz Türkiye`nin birikiminden, gelişmiş demokratik ülkelerin kazanımlarından faydalanmak suretiyle bu çalışmalarımızı daha da genişletecek ve derinleştireceğiz. Azerbaycan`ın bu yolun yolcusu olacağına ve bu yoldan sapmayacağına emin olabilirsiniz. Azerbaycan, bağımsız bir devlettir ve hep bu yolu izleyecektir. Hiçbir kuvvet onu bu yoldan alıkoyamaz. Bağımsızlık, Azerbaycan halkı için, Azerbaycan devleti için ebedidir. Biz dostluğa ve kardeşliğe hep bağlı kalacağımız ve ileride de bu dostluğun ve kardeşliğin geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağımız konusunda sizi temin ederiz.

Azerbaycan`ın önündeki temel sorun bağımsızlığının korunması, toprak bütünlüğünü sağlanması, işgal edilmiş topraklardan Ermeni silahlı kuvvetlerinin çekilmesidir. Bu alandaki politikamız değişmeyecektir. Biz bu sorunların barış, uzlaşma yoluyla çözülmesine çalışacağız. İsterim ki, Türkiye, bundan böyle de uluslararası kuruluşlarda, AGİK ve Minsk Grubunda ve diğer kurumlarda kendi olanaklarını kullanarak Azerbaycan`ın bu sorununun barış, uzlaşma yoluyla çözümüne yardımcı olsun. Eminim, Türkiye, bu yardımını esirgemeyecektir. Bununla birlikte biz işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtarılması için var gücümüzle savaşacak, mücadele edecek ve Azerbaycan`ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü sağlayacağız. Bu görüşmelerimizin değil bize, tüm Azerbaycan halkına, tüm Azerbaycan vatandaşlarına yeni coşku ve heyecan vereceğine emin olabilirsiniz. Biz bu heyecen ve coşkuyla belgelerin imza törenine geldik. Bu duygularla da Vatanımıza döneceğiz.

Sayın Süleyman Bey, Size ve tüm arkadaşlarınıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Teşekkürler.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri

Bilgi notu

Azerbaycan - Türk Dünyası