Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in ABD`nin Bakü Büyükelçisi Stanley Escudero ile yaptığı görüşmeden - 23 Temmuz 1999


Stanley Escudero: Sayın Cumhurbaşkanı, çok iyiyim. Ben bir haftalık tatil yapmak istiyorum. Yarın sabah ben Bakü`den ayrılıyorum. Washington`da biraz işlerim var. Sonra bir süreliğine Houston`da ve Alaska`da işlerim olacak. Fakat bütün bu süre zarfında dinlenmeye de vakit bulacağım. Tabii ki, Azerbaycan`ı özleyeceğim. Fakat 7 Eylül`de geri döneceğim. Burada bulunmadığım süre içinde Bayan Elizabeth Shelton büyükelçilikte benim yerime vekalet edecek.

Haydar Aliyev: Mutlu bir insansınız,- dinlenmek için zamanınız, fırsatınız var. Ne yazık ki, bizm böyle olanaklarımız yok.

Stanley Escudero: Sayın Cumhurbaşkanı, bu, 1997 yılında buraya geldiğimden beri benim elime geçen ilk fırsattır. Fakat Siz hiçbir zaman tatil yapmıyorsunuz.

Haydar Aliyev: Fırsat olmuyor. İstiyorum, fakat fırsat olmuyor. Muhakkak bir zaman gelecek ve benim de tatil yapma fırsatım olacaktır.

Stanley Escudero: Umarım. Sayın Cumhurbaşkanı, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin, yaygınlık kazanmasının bir göstergesi olarak ben Sn. Dışişleri Bakanı Madeleine Albright`ın bu hafta içinde ikinci mektubunu Size veriyorum. İzninizle bu mektubu Size sunmak istiyorum.

Haydar Aliyev: Ben birkaç gün önce Bayan Albright`ın sizin aracılığınızla bana gönderdiği mektuba detaylı cevap yazdım ve onun görüşleri üzerine kendi yorumlarımı orada anlattım. Ben Bayan Albright`ın da mektubunun büyük önem taşıdığını ve çok önemli maddeler içerdiğini düşünüyorum. Ben de mektubumda bu konularla ilgili düşüncelerimi açıklayabildim diye düşünüyorum. Şimdi yeni bir mektup aldım. Bu, gerçekten, sizin söylediğiniz üzere, Amerika Birleşik Devletleri ile Azerbaycan`ın ilişkilerinin yaygınlık kazandığının bir göstergesidir. Ben mektubu memnuniyetle okuyacağım. Tabii ki, cevap da yazacağım.

Bizim aramızda böylesine düzenli ilişkilerin oluşmasından ben çok memnunum. Bu, çok önemlidir.

Stanley Escudero: Çok teşekkür ederim, Sayın Cumhurbaşkanı. Bayan Albright`ın mektubuna cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Şu mektubun Washington`da artık okunduğunu ve çok olumlu karşılandığını söylemeliyim. Bu konularla ilgili Sizin düşüncelerinize, Sizin yorumlarınıza biz büyük önem veriyoruz. Fakat şimdiki mektup biraz farklı bir konuyu içermektedir. Genel anlamda bu mektup AGİT`in İstanbul Zirvesi ile ilgilidir. Malumunuz, bu zirve toplantısı dört ay sonra yapılacaktır. Bayan Albright bu mektubunda aynı zirve toplantısı ile ilgili kendi görüşlerini Sizinle paylaşıyor ve önerilerde bulunuyor. Tabii ki, biz Sizden cevap almaktan, Sizin görüşlerinizi öğrenmekten ve keza şu cevap mektubunda sizin önerilerinizi okumaktan büyük mutluluk duyacağız. Tabii ki, bu, bir nevi aynı zirve toplantısına hazırlık niteliğini taşıyan bir dönemdir ve aynı zamanda, Azerbaycan ile Amerika Birleşik Devletleri`nin ortak ön çalışmalar yapması büyük önem taşımaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanı, belirttiğiniz üzere, bizim ilişkilerimiz giderek yoğunlaşmaktadır. Bence bu halk için, her ikimiz için çok önemlidir. Mektubu kabul ettiğiniz için bir keza daha çok teşekkür ederim. Büyük sabırsızlıkla Sizden cevap bekleyeceğiz.

Haydar Aliyev: Bu, çok önemli bir konudur - ki siz İstanbul Zirvesi ile ilgili olduğunu söylüyorsunuz. Bu, Azerbaycan için çok büyük önem taşımaktadır.

Biz Aralık 1994`te Budapeşte Zirvesi`nde çalıştık ve belli bir ilerleme kaydettik. 1996 yılında AGİT Lizbon Zirve Toplantısı`nda bizim önemli başarılar elde ettiğimizi düşünüyorum ve tabbi ki, bu sene Kasım ayında yapılacak İstanbul Zirve Toplantısı`nda da sorunların çözümü için iyi bir sonuca ulaşmaya çalışmalıyız. Bayan Albright bu konuları şimdiden gündeme getirdiği için çok memnunum. Ben kendi görüşlerimi mutlaka aktaracağım.

Bayan Shelton`un sizin yerinize vekalet edeceğinizi söylediniz?

Stanley Escudero: Evet, Sayın Cumhurbaşkanı, yarından itibaren 7 Eylül`e kadar o, vekaleten benim işlerimi yürütecek.

Haydar Aliyev: Ben sizi kutluyorum. Siz Azerice de biliyorsunuz. Çok güzel. Azerbaycan`a bu denli önem vermeniz beni çok memnun etti. Büyükelçi Escudero ile bizim çok sıcak ticari ilişkilerimiz var. Umarım, siz de buradaki Amerikan Büyükelçiliği`nde bu doğrultuda çalışacaksınız. Kutlarım, başarılar dilerim.

"AZERBAYCAN" Gazetesi, 24 Temmuz 1999.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - ABD

Bilgi notu

Azerbaycan - ABD