‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fransa Cumhurbaşkanı ‎Jacques Chirac ile yaptığı görüşmeden" (Elysee Sarayı, Paris, 13 Ocak 1997 yılı)‎


1995 yılında Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Jacques Chirac'ın cumhurbaşkanlığı döneminde bu ülkenin Azerbaycan ile ilişkileri çok düzenli bir biçimde ve yüksek düzeyde gelişmiştir. Her iki ülke arasında etkin ekonomik ve siyasi işbirliği mevcuttur. Fransa, İtalya'nın ardından Azerbaycan'ın Avrupa'daki ikinci en önemli ticaret ortağıdır.(http://www.ambafrance.az/)

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Fransa'ya defalarca ziyarette bulunmuş (8 Mayıs, 3-6 Aralık 1995; 10-11 Ocak 1996; 13-15 Ocak 1997; 23-27 Ocak , 4-6 Mart 2001 tarihlerinde) ve Jacques Chirac ile biraya gelmiştir. (http://www.mfa.gov.az/)

Haydar Aliyev 13-15 Ocak 1997 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Fransa ziyareti sırasında Jacques Chirac ile yaptığı görüşmesinde Fransa ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin düzeyinden memnun kaldığını söylemiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı karşılıklı işbirliğinin temellerinin Aralık 1993'te Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın daveti üzerine yaptığı gezide atıldığını ve imzalanacak anlaşmaların bu işbirliğinin daha geniş alanları kapsamasına katkıda bulunacağını beyan etmiştir.

Haydar Aliyev bu konuşmasında 1996 yılındaki AGİT Lizbon Zirvesi'nde Fransa'nın Azerbaycan'ın önerilerini desteklemesinden memnun kaldığını belirtmiştir.

Jacques Chirac, Fransa'nın AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı olarak Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ anlaşmazlığının görüşmeler yoluyla çözümü için etkin arabuluculuk faaliyetlerinde bulunmasını sağlamıştır. Mart 2001'de Chirac'ın girişimiyle Paris'te Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan arasında daha bir başbaşa görüşme yapılmıştır. Jacques Chirac aynı görüşme ile ilgili verdiği demeçte herhangi bir uzlaşmanın her iki taraf için kabul edilebilir olmasının önemini vurgulamıştır. (http://www.news.bbc.co.uk/)

Haydar Aliyev ile konuşmasında o, Paris görüşmelerinin Dağlık Karabağ anlaşmazlığının çözümü için iyi bir temel oluşturacağına umut ettiğini söylemiştir. Daha sonraki dönemlerde Jacques Chirac'ın arabuluculuğu ile 2006 yılının başlarında Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Robert Koçaryan Paris'te Dağlık Karabağ anlaşmazlığı üzerine görüşmeler yapmışlar.

Bilgi notu 29 Kasım 2006 yılında düzenlenmiştir