‎ "Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in ve Belçika Başbakanı Jean Luc ‎Dehaene'nin ortak basın toplantısı" belgesine ilişkin (13 Nisan, 1998) bilgi notu‎


Azerbaycan, Avrupa Birliği karargahının bulunduğu bir ülke olan Belçika Krallığı ile ikili ilişkiler düzeyinde de işbirliği yapmaktadır. Belçika Azerbaycan'ın bağımsızlığını 31 Aralık 1991 yılında tanımıştır. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 17 Haziran 1992 yılında kurulmuştur.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev hem Avrupa Birliği, hem de Belçika ile işbirliği için Brüksel'e ziyaretler gerçekleştirmiştir. (3-5 Mayıs 1994; Nisan 1995; 22-23 Nisan 1996).(www.mfa.gov.az/www.azenbassy.be)

Belçika Krallığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki işbirliği ilişkilerini düzenleyen ilk anlaşmalar Nisan 1998'de aynı ülkenin Başbakanı Jean Luc Dehaene'nin Azerbaycan ziyareti sırasında imzalandı. O sırada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Jean Luc Dehaene ortak deklarasyon imzaladılar, hükümetler arasında ekonomi ve hava ulaşımı konusunda anlaşmalar yapıldı (http://www.mfa.gov.az/).

13 Nisan 1998 yılında iki devlet lideri ziyaretle ilgili basın toplantısı düzenlediler. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev basın toplantısında yaptığı açılış konuşmasında Belçika ile ilişkilere ve işbirliğine özel önem verdiğini, genel olarak Azerbaycan'ın Avrupa kuruluşları ile bütünleşme yolunu izlediğini beyan etti.

JeanLucDehaene Belçika'nın Azerbaycan ile enerji alanında işbirliğini geliştirmek için çaba gösterdiğini doğruladı. O, Belçika Parlamentosu'nun sözde "Ermeni soykırımı" ile ilgili kararının Azerbaycan ile ilişkilerini hiçbir yönde etkilemeyeceğini söyledi.

Haydar Aliyev basın toplantısında Belçika Başbakanı'nın Azerbaycan ziyaretinin tarihsel önemini ve verimliliğini vurguladı: "Biz çok verimli görüşmeler yaptık ve Belçika ve Azerbaycan arasında ilk belgeler imzalandı".

2004-2006 yılları arasında Azerbaycan ve Belçika arasında gümrük, vergi ve yatırım alanları konusunda yeni anlaşmalar imzalandı.(http://www.diplomatie.be/) Kasım 2006'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Brüksel temasları çerçeveinde Avrupa Birliği liderleri, aynı zamanda Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ve Dışişleri Bakanı Karel De Gucht ile bir araya gelerek ikili işbirliği konularını ele aldı.

Ay sonunda Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözümü için Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Robert Koçaryan'ın Minsk kentinde yaptıkları görüşmeye AGİT Dönem Başkanı olarak Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht katıldı. ("AZERBAYCAN" Gazetesi, 9 ve 29 Kasım 2006 tarihleri)

Bilgi notu 5 Aralık 2006 ylında düzenlenmiştir

Ayrıntı:

Jean Luc Dehaene: "... bu karar Belçika Parlamentosu tarafından kabul edilmiştir... Fakat Belçika hükümeti bu tutumu izlememektedir ve düşünüyorum ki, bu, hükümetlerarası ilişkileri hiçbir yönde etkilemeyecektir".- Gazetecinin "Ermeni soykırımı" ile ilgili sorusuna verdiği cevaptan alıntı.