Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`n İtalya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, Senatör Valentino Martelli ile görüşmesi - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 9 Nisan 1999


Haydar Aliyev: Sayın Senatör, sizi ve İtalyan yetkilileri içtenlikle selamlıyorum. Azerbaycan’da, onun başkenti Bakü’de kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Valentino Marelli: Bakü’de kendimizi çok iyi hissediyoruz. Yapılan görüşmelerden de memnun kaldığımızı belirtir'um.

Sayın Cumhurbaşkanı, herşeyden önce, Size İtalya hükümeti adına derin şükranlarımı sunmak istiyorum. Siz bugün yeni büyükelçilik binasının açılışına katıldınız. Büyükelçilik binasını Size gezdirme fırsatımız olduğu için çok mutluyuz.

Haydar Aliyev: Teşekkür ederim. Azerbaycan’ın iklimi İtalya'nın iklimine benziyor. Burada havalar İtalya’da olduğu gibidr. Belki, sizde havalar daha sıcaktır.

Valentino Marelli: Bizim ülkemizde de hava Azerbaycan’da olduğu gibidir. Maalesef, Bakü’yü detaylı gezemedim.

Haydar Aliyev: Sizin büyükelçi, büyükelçilik binası için çok iyi bir yer bulmuştur. Bu İçerişehir'de ilk büyükelçilik binası olsa gerek. İçerişehir, Bakü’nün en eski yeridir. Bina da iyi bir binadır, ben beğendim. Biraz İtalyan mimarisine benziyor.

İtalya, genel olarak, güzel bir ülkedir. Sizin kentlerin hepsi büyük tarihi yapılarıyla çok ünlüdür. Ne var ki Azerbaycan da büyük tarihi geçmişe sahiptir ve mimari yapıları az değildir. Onun için bizim şehrin gezip görülecek yerlerini ziyaretiniz sizin için daha yararlı olurdu.

İtalya-Azerbaycan ilişkileri hakkında ben bugün büyükelçilikte konuştum. Birkez daha yinelemek isterim ki, biz bu ilişkileri çok önemsiyoruz. Benim 1997 yılında İtalya'yı ziyaretimden sonra biz bu ilişkileri genişletmeye çalışıyoruz ve bunun için pek çok olanak vardır. Herhalde, biz böyle bir tutum izliyoruz ve ileride de böyle yapacağız.

Valentino Martelli: Ülkelerimizin ilişkilerinin her geçen gün gelişmesi yönündeki düşüncelerinize ben tamamen katılıyorum. Şunu da vurgulayayım ki, Kafkasya’da İtalya Büyükelçiliği, ilk defa Azerbaycan’da, Bakü’de açıldı.

Sayın Cumhurbaşkanı, biz Sizin Roma, Napoli ve Capri gezilerinizden de büyük memnuninyetle söz ediyoruz. Ziyaretiniz sırasında orada bulunan şarkı ve dans grupları Sizi çok büyük memnuniyetle hatırlıyorlar. Umarız, bu kutlamaları birkez daha tekrarlama fırsatı olacaktır.

Ben sizi kendi oturduğum, İtalya’nın en güzel bölgelerinden olan Sardinya’ya davet ediyorum.

Haydar Aliyev: Çok teşekkür ederim. Ben Sardinya’nın güzelliğini çok duydum, fakat orayı hiç görmedim. İnşallah, bir dahaki İtalya ziyaretimde bunu gerçekleştiririz.

Kısa inceleme yazısı

DIŞ POLİTİKA

Genel tarihi bilgiler

Azerbaycan - Avrupa

Bilgi notu

Azerbaycan - Avrupa