‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Büyük Britanya ve Kuzey ‎İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi 2. Elizabeth ile yaptığı görüşmeden" (21 Temmuz 1998 yılı, ‎Boukengham Sarayı, Londra) belgesine ilişkin bilgi notu


Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 19-24 Temmuz 1998 tarihleri arasında Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nı ikinci kez ziyaret etmiştir. Bu gezi çerçevesinde yapılan önemli ve tarihi görüşmelerden biri Kraliçe 2. Elizabeth ile oldu. Bu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Britanya Kraliçesi ile yaptığı ikinci görüşme idi.

Haydar Aliyev'in 19-23 Şubat 1994 tarihleri arasında Birleşik Krallığ'a yaptığı ziyaret sırasında Kraliçe 2. Elizabeth yurtdışı gezisinde bulunduğu için onunla görüşemedi. Onlar ilk defa Mayıs 1995'te Londra'da Faşizme karşı zaferin 50. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende bir araya geldiler. (Azerbaycan-Büyük Britanya: İşbirliği ve Ortaklık (1991-2001), tarihi kronoloji, Azerbaycan-Büyük Britanya Gençlik Vakfı, Ebilov, Zeynalov ve oğlanları -2001, sayfa 43)

21 Temmuz 1998 yılında 2. Elizabeth ile görüşmesinde Haydar Aliyev ona Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki genel durum, cumhuriyetin önündeki konular, Büyük Britanya-Azerbaycan ilişkileri, Ermenistan'ın saldırısı hakkında bilgiler verdi. Haydar Aliyev 2. Elizabeth'e dünya kamuoyunun ve nüfuzlu devlet adamlarının Dağlık Karabağ anlaşmazlığının çözümüne özel dikkat göstermelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

2. Elizabeth Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na onun Azerbaycan'da demokratik hukuk devletinin kurulması alanındaki çalışmalarının dikkatle izlendiğini bildirdi. O, Haydar Aliyev'e Britanya şirketlerinin Azerbaycan'da faaliyeti için sağlanan olanaklardan dolayı teşekkür etti.

20 Haziran 2001 yılında Bakü'de Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nın ulusal bayramı - Kraliçe Hazretleri 2. Elizabeth'in doğum günü nedeniyle bir tören düzenlendi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı bu törene katılarak Azerbaycan-Büyük Britanya ilişkileri ile ilgili bir konuşma yaptı. ("AZERBAYCAN" Gazetesi, 21 Haziran 2001)

21 Nisan 2006 tarihinde Britanya Kraliçesi'nin 80. yaş günü nedeniyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ona bir kutlama mektubu yollamıştır. Mektupta Azerbaycan'ın Birleşik Krallık ile ilişkilere büyük önem verdiği belirtilmiştir. (http://www.today.az/)

Bilgi notu 14 Aralık 2006'da düzenlenmiştir