Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev´in bildirisi - 4 Şubat 1998


Son günlerde Ermenistan`da yaşanan durumu biz çok büyük endişe ile izliyoruz. Ve işte, baş göstermiş olaylar - Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan`ın istifaya gitmesi ile ilgili beyan ediyorum ki, Azerbaycan her zaman Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözüme kavuşturulmasından yana olmuştur ve bugün de Azerbaycan`ın bu sorunun barışcıl yolla çözümünden yana olduğunu birkez daha belirtiyorum.

1994 yılı Mayıs ayında Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığında ateşin durdurulması yönünde varılan anlaşmayı ben büyük bir başarı olarak değerlendiriyorum. Geçtiğimiz seneler boyunca Ermenistan ve Azerbaycan`ın ortak çabaları sonucunda ateşkes düzeninin devamı mümkün olmuştur.

Bugün ben beyan ediyorum, bugün de, ileride de Azerbaycan ateşkesin sürmesi için gayret edecektir.

Umuyorum ki, Ermenistan`da iç sorunlar kısa sürede çözümünü bulacak ve Ermenistan- Azerbaycan Dağlık Karabağ ihtilafının barışçı yoldan çözüm süreci AGİT Lizbon zirvesinde alınan ilkelerin temelinde devam edecektir. Biz, anlaşmazlığın barış yolu ile çözümü için AGİT Minsk Grubu, Minsk Grubunun eşbaşkanları şimdiye kadar çok çalışmalar yaptıkları görüşündeyiz. İnanıyorum ki, Minsk Grubu eşbaşkanlarının - Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa`nın katılımı ve arabuluculuğu ile Ermenistan ve Azerbaycan arasında yapılan barış görüşmeleri bundan böyle de sürecek ve biz büyük barışın sağlanması yönünde başarı kazanacağız.