آثار / دین

پیام تبریک حیدر علی اف رئیس جمهوری آذربایجان به مردم بمناسبت عید قربان - ۱۰ فوریه سال ۲۰۰۳


برادران و خواهران عزیز!

به مناسبت عید سعید قربان مخصوص همه مسلمین جهان صمیمانه به شما تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

عید قربان که، مسلمانان آن را بعنوان سمبول همبستگی و برادری با شکوهمندی عظیمی برگزار می نمایند، امکاناتی را برای انسانها جهت بهرمندی از ارزشهای والای معنوی بشری فراهم می سازد. مردم آذربایجان که، همواره به آرمانهای بشر دوستی، مهربانی و شفقت اسلام پایبند بوده است، در دوران سخت تاریخ خود نیز عید سعید قربان را بعنوان یکی از گرامی ترین روزهای خود برگزار کرده است. جشن گیری این روز بصورت رسمی پس از احیای استقلال دولت مان، علامت روشن صداقت مردم کشورمان نسبت به ارزشهای ملی و دینی خود بشمار می رود. در این روز عید که، انسانها را بهم نزدیکتر می سازد، خصومت و کینه از قلبها پاک می شود، حس از خود گذشتگی و هم دردی تقویت می یابد، از نزدیکان و همبستگان زیارت بمعل می آید و به روح اموات دعا می خوانند.

در این عید مبارک از خداوند متعال برای فرزندان مان که، در راه استقلال و تمامیت ارضی آذربایجان جانهای خود را نثار کرده اند، طلب رحمت دارم و به خانواده و بازماندگان شان آرزوی صبر می نمایم.

امیدوارم که، آرزو و نیات در این روزهای عید مقدس برای بازگشت هم میهنان مان به زادگاه خود که، از خانه و کاشانه های شان آواره شده اند، برآورده خواهد شد. باشد که، مانند تمامی اعیاد بزرگ ملی و دینی مان، عید مبارک قربان نیز موجب تامین اتحاد نزدیکتر مردم کشورمان در اطراف آرمانهای والا بوده و همبستگی ملی بین تمامی آذربایجانی ها را بنام رشد آینده دولت آذربایجان آزاد، مستقل و دموکراتیک تقویت نماید!

در این روز عید عزیز که، خداوند بزرگ اسلام را بعنوان دین، تکمیل کرده و به بشریت عطا فرموده است، بار دیگر از صمیم قلب به شما تبریک عرض می نمایم و آرزوی سلامتی، سعادت و امن و امان برای همه تان دارم.

عیدتان مبارک!