آثار / مصاحبه

مصاحبه حیدر علی اف رئیس جمهوری آذربایجان با فامیل اسماعیل اف خبرنگار رادیو "بی بی سی" - ۲۰ ماه می سال ۱۹۹۹


پرسش: جناب رئیس جمهور، خواهشمند است تبریک و تهنیت اینجانب را بپذیرید. آن هم، این یک تبریک دوچندان است. زیرا جنابعالی با موفقیت آزمایش جدید سرنوشت را پشت سر گذاشته اید. از طرف دیگر، جایزه بین المللی صلح "مصطفی کمال آتاترک" در ترکیه در انتظار شما است. آیا شما چه موقع آماده دریافت این جایزه هستید؟

پاسخ: متشکرم. بجهت تبریک های شما سپاسگزارم.

امروز من به ترکیه سفر می کنم. طبق برنامه و قوانین ترکیه، جایزه بین المللی صلح در روز ۱۹ ماه می اعطا می شود. زیرا تاریخ ۱۹ می- روز آغاز نبرد مصطفی کمال آتاترک از شهر سامسون ترکیه است. این یک جشن است. ولی من برای آن روز فرصت نکردم. به نظر می رسد، یک روز تعیین و جایزه به من اعطا خواهد گردید. مهم این است که مفتخر به دریافت آن شوی، ولی زمان دریافت آن چندان اهمیتی ندارد.

پرسش: جناب رئیس جمهور، شما با روبرت کوچاریان در آمریکا دیدار کردید و پس از آن ملاقات رئیس جمهور ارمنستان به خبرنگار ما در واشنگتن گفت که بطور کلی، این دیدارها مثمر ثمر بوده است. زیرا پس از این دیدار وی هر چه بهتر متوجه حیدر علی اف می شود. آیا جنابعالی از همان دیدار چه نتیجه گیری کرده اید؟

پاسخ: من هم اهمیت و مثمر ثمر بودن این ملاقات را تأیید می کنم. نظر من هم چنین است.

اینجانب با روبرت کوچاریان در سال ۱۹۹۴ چند بار ملاقات نمودم و پس از انتخاب وی به مقام ریاست جمهوری ارمنستان ما در مسکو دو بار به دیدار و گفتگو پرداختیم. لیکن نشست واشنگتن ثمربخشتر است و به نظر می رسد، همانطور که وی مرا هر چه بهتر می شناسد، من هم او را بهتر می شناسم. یعنی فرصت شناخت را بدست می آورم و اینها امید می دهد که ما در مذاکرات می توانیم تا حدودی به د ستاوردهایی برسیم.

پرسش: جناب رئیس جمهور، پس از اینکه جنابعالی باکو را ترک کرده اید، مدتی است که در آذربایجان تا اندازه ای خلأ حاکمیت احساس می شود. یعنی با وجود اینکه شما در خارج از کشور بسر می برید، البته مطمئنم که جنابعالی کلیه مشکلات و مسایل را بررسی می نمائید. ولی شنوندگان ما و افراد زیادی، از جمله متخصصین در باکو احساس می کنند و می گویند که شاید اگر رئیس جمهور بخشی از وظایف خود را طبق قانون اساسی به کسی دیگر واگذار می کرد، این امر موجب بهبود اوضاع سیاسی در آذربایجان و پیشرفت مثبت می شد.

پاسخ: گفته های شما- یعنی نمی دانم که این سخنان مخصوص خود شما است یا حرف شنوندگان است- اشتباه است. در آذربایجان اصلاً خلأ قدرت سیاسی وجود ندارد. قدرت سیاسی کاملاً سر جای خود باقی است.

اینجانب بمنظور کار رسمی به ایالات متحده آمریکا سفر کرده بودم. مدتی بیش از یک هفته پیگیر این امور بودم. سپس وقتی که من عمل جراحی شدم، فقط یک روز با آذربایجان- باکو ارتباط نداشتم. بقیه وقت ها همیشه با آذربایچان در ارتباط بودم. با مسئولین همواره تماس تلفنی دارم. مسایل لازم را با من مشورت می کنند و من هم دستورات لازم را صادر می نمایم.

همچنین باید متذکر شوم که من از سال ۱۹۹۳- از زمانی که رهبری آذربایجان را بر عهده دارم، تاکنون، می توان گفت تا این مدت طولانی خارج از کشور بسر نبردم . ولی این امر، در عین حال برای من یک آزمایش بود و برای کشورمان نیز آزمایش بود که بنابراین، شاید بیشتر از این مدت نیز می توان در خارج از کشور بسر ببرم. حاکمیت ما اکنون بسیار سازمان یافته است. هر کسی مشغول کار خود میباشد، هر کسی وظیفه خود را انجام می دهد و می توان گفت که ظرف این مدت یک ماه در هیچ کدام از عرصه ها در آذربایجان ضعفی مشاهده نشده است.

من همه روزه با رئیس مجلس ملی، نخست وزیر، رئیس نهاد ریاست جمهوری، اکثر وزیران و شهردار باکو تماس تلفنی حاصل می نمایم. آنها به من گزارش می دهند و هر بار از روند رضایت بخش کارها خبر می دهند. من نه تنها بر اساس گزارشات آنها، بلکه بر حسب اطلاعاتی که از منبع دیگر اخذ می کنم، معتقدم که این امر یکی از مهمترین دستاوردهای ما است. یعنی، در آذربایجان آرامش برقرار گردیده، ثبات سیاسی اجتماعی تحکیم یافته و پایدار است و اقدام به نقض و تغییر آن امکانپذیر نیست. این بیماری برای من یک بیماری بود، در عین حال در امور دولتی عمومی ما یک دوره آزمایشی بود. و ما این آزمایش را با سرافرازی سپری کردیم.

خبرنگار: بسیار عالی، جناب رئیس جمهور، از شما سپاسگزارم.

حیدر علی اف: من هم از شما تشکر می کنم.

ترجمه شده از روزنامه "آذربایجان" مورخ ۲۳ ماه می سال ۱۹۹۹