آثار / جامعه

نطق حیدر علی اف رئیس جمهور آذربایجان به مناسبت عید نوروز - ٢١ مارس ٢٠٠٣


- برادران و خواهران عزیز!

به مناسبت یکی از اعیاد عزیز مردم آذربایجان- عید نوروز و عید بهار از صمیم قلب به شما تبریک می گویم. برای تک- تک شما تندرستی و سعادت و برای ملت مان صلح، امن و امان آرزومندم!

دوستان عزیز، چند ماه قبل ما ١١- مین سالگرد استقلال دولت آذربایجان را جشن گرفتیم. مدت 11 سال است که، مردم کشورمان بطور آزادانه و راحت در سرزمین و میهن خود زندگی می نماید و صاحب سرنوشت خود می باشد. در آذربایجان بطور متوالی روند تشکیل نظام دولتی دموکراتیک در جریان است. اقتصاد آذربایجان رشد می کند و وضعیت رفاه مردم مان بصورت روزافزون بهبود می یابد.

ما ثبات سیاسی اجتماعی را در کشور آذربایجان تامین کرده ایم که، در هر نقطه و هر منطقه کشور حکمفرماست. ملت مان بطور راحت و آزاد زندگی می نمایند و مشغول کار خودشان هستند. و در اثر همه این دستاوردها نیز، مردم آذربایجان آداب و رسوم و ارزشهای ملی معنوی خود را احیا نموده و اعیاد خود را در سطح عالی ی برگزار می کند.

عید نوروز یکی از دستاوردهایی است که، استقلال دولت آذربایجان برای ملت مان به ارمغان آورده است. در گذشته این عید را بطور مدام جشن می گرفتیم. فقط در منزل خود، خانواده خود. ولی هم اکنون تبدیل به عید ملی واقعی گردیده است. این روزها مردم مان، ملت مان در هر نقطه و گوشه ای از آذربایجان عید نوروز را با شادمانی فراوانی جشن می گیرد. بار دیگر بیان می کنم، تمامی اینها دستاوردهای استقلال حکومت آذربایجان برای مردم مان می باشد. ملت مان در آینده نیز آداب و رسوم خود را دائماً در اولویت قرار داده، حفظ و حراست نموده و رشد خواهد داد. زیرا این سنن به مثابه ارزشهای معنوی ملی مردم مان، حاکی از ویژگیهای ملت مان می باشد.

همانطور که بیان کردم، مردم کشورمان راحت زندگی می کند. ولی هم میهنان مان هستند که، این روزها این عید را در شهرکهای چادر جشن می گیرند. آنها مدت چند سالی است که، در شرایط دشواری بسر می برند. ولی زندگی می کنند و با امید زیادی زندگی می نمایند. آنان عزم راسخ و شکیبایی از خود نشان می دهند و بخاطر این شکیبایی شان هم، بنده این روز عید از همه آوارگان، مهاجرین اجباری و هم طنان مان که، در شهرکهای چادر بسر می برند، بطور ویژه قدردانی می نمایم.

من به هم میهنان و شهروندان مان در شهرکهای چادری در این روز عید بویژه تبریک عرض می نمایم و به آنان و تمام ملت مان اعلام می کنم که، عمر این روزهای سخت کوتاه است. حکومت آذربایجان در راه حل مسالمت آمیز مناقشه ارمنستان- آذربایجان فعالیت مستمر دارد و امید دارم که، در اثر این، ما موفق به آزادسازی سرزمینهای مان خواهیم بود. تمامیت ارضی آذربایجان را برقرار خواهیم کرد و هم میهنان مان که، از زادگاه خود رانده شده اند، به خانه و کاشانه های شان باز خواهند گشت.

بیش از مدت هشت سال است که، رژیم آتش بس در آذربایجان حکمفرماست. اما جنگ بپایان نرسیده است. سربازان قهرمان مان و ارتش ملی پاسدار سرزمینهای آذربایجان می باشند و هر موقع آماده آزادسازی سرزمینهای آذربایجان هستند. بنده در این روز عید به سربازان آذری و فرزندان مان که، اکنون در سنگرها از سرزمینهای کشورمان حراست می کنند، صمیمانه تبریک عرض می نمایم و برای آنان آرزوی موفقیت در این کار پر افتخارشان دارم.

دوستان عزیز، این عید، عید ملی است، این عید، جشن مردم است. بسیار خوشحالم که، ملت مان ارزش زیادی نسبت به این عید قائلند و در این روزها احوال عید را دارند. بار دیگر عید تان را به شما تبریک می گویم و برای تک تک تان آرزوی سلامتی و موفقیت در امورتان دارم. خیلی ممنون.