آثار / دین

پیام تبریک حیدر علی اف رئیس جمهوری آذربایجان بمناسبت عید رمضان - ۱۵ دسامبر سال ٢٠٠١


خواهران و برادران عزیز!

بمناسبت عید عزیز مسلمانان جهان- عید رمضان به شما صمیمانه تبریک عرض می نمایم.

ماه مبارک رمضان که، در این ماه دین اسلام از طرف خداوند متعال بعنوان دین برای بشر انتخاب شده و کتاب مقدس آن قران کریم نازل گردیده است، از جمله ماههای مبارکی است که، تاثیر بسزایی در تاریخ ارزشهای معنوی ملتهای جهان داشته است. دراین ماه مقدس دین اسلام که، منادی صلح، امنیت و برابری- برادری می باشد، مسلمانان با هدف حفظ ارزشهای بشردوستانه در امتحان و آزمایشات الهی با سرافرازی موفق گردیده، استقامت و پایداری خود را در مقابل محرومیتها به نمایش گذاشته اند. اکنون که، خواهران و برادران مان با قدرت ایمان قلبی خود آزمایشات سخت را بشایستگی پشت سر گذاشته اند، الحق سزاوار است که جشن بزرگی به پا دارند و در آن به شادمانی و سرور بپردازند.

مردم آذربایجان با بدست آوردن استقلال دولتی خود، امکان بهره مندی کامل از ارزشهای ملی و دینی را بازیافته است. مدت ده سال است که، مردم آذربایجان آیین های دینی خود را در روزهای مبارک ماه رمضان بطور آزادانه بجا می آورند و این عید مقدس را با شکوه و عظمت برگزار می نمایند. مردم مسلمان مان که، در ایام امتحان ماه رمضان به وظایف دینی خود بخوبی عمل کرده اند، این روز پرموفقیت را جشن می گیرند و با ابراز احترام و محبت نسبت به هم، همبستگی و وحدت خود را بنمایش گذاشته و خاطره نزدیکان خود را که در قید حیات نمی باشند، گرامی می دارند. در این روز مقدس برای فرزندان مان که، در راه آزادی، استقلال و تمامیت ارضی آذربایجان جان شان را ایثار میهن کردند، از خداوند رحمت می طلبم و برای خانواده و نزدیکان شهدای مان صبر مسألت دارم.

پیام تبریک و بهترین آرزوهای خود را به تمامی هم میهنان مان که، در خارج از کشور آذربایجان زندگی می نمایند، می رسانم. همه شما را بنام تحکیم استقلال مام آذربایجان، برقراری کامل تمامیت ارضی آن و رسیدن ملت مان به زندگی سعادتمندی که، سزاوار آن می باشد، به اتفاق و اتحاد صمیمی فرا میخوانم.

بمناسبت این نخستین عید مبارک رمضان در آستانه هزاره جدید و قرن جدید از خداوند متعال برای شما آرزوی سلامتی، شادکامی و موفقیت در راه ترقی کشورمان دارم!

عیدتان مبارک!