‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Georgetown Üniversitesi'nde ‎yaptığı konuşma" (Washington, 30 Temmuz 1997 yılı) belgesine ilişkin bilgi notu‎


ABD Başkanı Bill Clinton'un daveti üzerine bu ülkeye ilk resmi ziyarette bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 30 Temmuz 1997'de Washington kentinde bulunan, ABD'nin ve dünyanın nüfuzlu ve büyük üniversitelerinden biri olan Georgetown Üniversitesi'nde bir konuşma yapmış, üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerinin sorularını yanıtlamıştır. ABD'nin birçok büyük devlet adamları ya bu üniversiteden mezunlar, yada burada ders vermişler. Örneğin, ABD'nin o dönemki Başkanı Bill Clinton bu üniversitede eğitim almış ve Dışişleri Bakanı Bayan Albright ise burada profesör olarak çalışmıştır. Bu üniversitenin Uluslararası İlişkiler Fakültesi tüm dünyada çok ünlüdür.

Törende açılış konuşması yapan Georgetown Üniversitesi Profesörü Robert Liberty Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i selamlamıştır. Ardından Amerika-Azerbaycan Ticaret Odası Direktörler Konseyi Üyesi Richard Armitage, Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Başkanı Zbigniew Brzezinski, Georgetown Üniversitesi Başkan Yardımcısı Michael Cally birer konuşma yapmışlar. Sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydat Aliyev eğitim kuruluşunun öğretmen ve öğrencilerine konuşma yaparak Azerbaycan'ın tarihi, ekonomisi, kültürü, bağımsızlık sonrası seçtiği gelişme yolu, Kafkasya'da sosyo-politik durum hakkında kapsamlı bilgiler vermiştir.

Azerbaycan gerçeklerini ABD'de duyurmak ve yaymak için sağlanan olanağı değerlendiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı o sırada ülkeyi kaygılandıran tüm konularda kendi tutumunu ve düşüncelerini bu nüfuzlu üniversitenin öğretmen ve öğrencilerine aktarmıştır. Konuşmasını tamamladıktan sonra Haydar Aliyev katılımcıların ona sorduğu çeşitli soruları yanıtlamıştır. Devlet başkanına önyargılı sorular soran Ermeni asıllı şahıslara da cumhurbaşkanı tutarlı cevaplar vermiştir.

Görüşmede kapanış konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev evrensel uygarlığa büyük katkılarda bulunmuş, Azerbaycan'ın 12. yüzyılda yaşayan dahi şair ve düşünürü Nizami Gencevi'nin rölyefini bir anı olarak üniversiteye hediye etmiştir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın verimli perspektiflerinin altını özellikle çizmiş ve şunu söylemiştir: "Şunu birkez daha duyurmak istiyorum ki, Azerbaycan'da demokratik, özgür toplumun oluşturulması Azerbaycan devletinin temel politikası ve stratejik amacıdır. Biz bu amaca bağlıyız ve bu politikamızı sürdüreceğiz".

Bilgi notu 7 Nisan 2006'da düzenlenmiştir