‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in AGİT Minsk Grubu ‎eşbaşkanları Carey Cavanaugh (ABD), Nikolay Gribkov (Rusya), Philippe de Suremain ‎‎(Fransa), Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Vyaçeslav Trubnikov ile ‎görüşmesinden" (12 Temmuz 2001 yılı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı) belgesine ilişkin tarihi ‎vesika


Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözüme bağlanması için ABD'nin girişimi üzerine 3-7 Nisan 2001 tarihleri arasında yapılan Key West görüşmelerinde istenen sonuç elde edilmese de, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları üst düzeylerde etkinliklerini korudular. Key West görüşmelerinin ardından Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları ile eşbaşkanların tam kadro olarak görüşmelerine devam edilmiştir.

12 Temmuz 2001 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Bakü'de yapılan olağan görüşmelerde Key West'te olduğu gibi Rusya'yı Nikolay Gribkov'un yanı sıra aynı ülkenin Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Vyaçeslav Trubnikov da temsil etmiştir. Diğer eşbaşkanlar Carey Cavanaugh ABD, Phillipe de Surmain Fransa'yı temsil etmişler.

Minsk Grubu'nun ABD'li temsilcisi Carey Cavanaugh Haziran ayında ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Slovenya'da, Temmuz'da ise V.Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'ın Saint Petersburg'daki görüşmesinde Dağlık Karabağ anlaşmazlığının ele alındığını belirtmiştir. O, Haydar Aliyev'e eş başkanlık görevini üstlenen üç ülke cumhurbaşkanının bizzat onlara Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barış yoluyla çözüme bağlanması için Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile ortak çalışma talimatını verdiklerini aktarmıştır. Cavanaugh ABD, Rusya ve Fransa liderlerinin Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığı hakkında yüzeysel olarak değil, daha derinden bilgi edindiklerini bildirmiştir.

Carey Cavanaugh eş başkanların bu gezisinin Key West'teki başarısızlığın ardından anlaşmazlığın çözüm yollarının müzakeresi ve askeri operasyonların tekrar başlanma olasılığının önlenmesi amaçlarını güttüğünü de söylemiştir.

Rusya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Vyaçeslav Trubnikov Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının son 1.5 yılda yaptıkları görüşmelerin yoğun ve verimli olduğunu kaydetmiştir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Dağlık Karabağ sorununa ABD, Rusya ve Fransa yöneticileri düzeyinde özel önem verilmesinden memnun kaldığını bildirmiştir. O, Minsk Grubu eş başkanlığını üstlenen ülkelerin devlet başkanlarının, onların temsilcilerinin arasında şimdiye kadar hiç tanık olmadığı bir dayanışmanın olduğunu söylemiştir.

Haydar Aliyev son dönemlere kadar anlaşmazlığın barış yoluyla çözümü sağlanamadığı için savaş çağrıları yapılmasının tehlikeli, fakat doğal olduğunu söylemiştir.

Her hangi bir sonuç alınmaması ve zorlukların yaşanmasına rağmen Azerbaycan Cumhurbaşkanı AGİT Minsk Grubu'nun söz konusu dönemdeki faaliyetini takdir etmiştir: "Ben sizi dinlerken ve son aylarda yaşanan süreçleri bir daha hatırlarken şunu kararlılıkla söyleyebilirim ki, 1992 yılında kurulmuş Minsk Grubu'nun,- eğer belirli dönemlere, eş başkanların olduğu dönemlere bakarsak, - Minsk Grubu eş başkanlarının bu sorunun çözüme bağlanması çalışmalarına şimdiki kadar etkin olarak katılımına ben daha önceler tanık olmadım. Bu, çok pozitif ve umutverici bir durumdur".

Tarihi vesika 30 Mart 2006'da düzenlenmiştir