Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Dünya Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen bayram töreninde kutlama konuşması - Azerbaycan Reşit Behbudov Devlet Müzik Tiyatrosu, 8 Mart 1995


Değerli bayanlar, değerli kızkardeşlerim!

Sizin hepinizi bugünkü bayram vesilesiyle içtenlikle kutlar, hepinize esenlikler, mutluluklar diler ve tüm dileklerinizin gerçekleşmesini temenni ederim.

Ben uzun yıllar sonra ilk kez burada kadınlar bayramına katılıyorum. Azerbaycan'da bu bayram bir zamanlar çok geniş kutlanmıştır. Bu bayramı çoğunuzla beraber kutladık. Biliyorsunuz, ben uzun yıllar vatandan - Azerbaycan'dan, Bakü'den ayrı kaldım. Ben Moskova'da yaşadığım sırada, kuşkusuz, kadınlar bayramına katılırdım. Uzun aradan sonra tekrar burada, kendi toprağımızda kızkardeşlerimizle birlikte bu bayramı kutluyoruz. Ben bundan çok memnunum. Doğrusu, ben bu törenin böyle olacağını düşünmüyordum. Bana dün akşam böyle bir bayram töreni yapılacağını söylediler ve beni davet ettiler. Ben mutlaka gideceğimi söyledim. Fakat bu bayramın bu denli etkileyici, muhteşem ve törenlerle kutlanacağını düşünmemiştim.

Şimdi ben heyecanlıyım. Zira burada, şu küçük salonda Azerbaycan'ın seçkin bayanlarını görüyorum. Ben onları görmekten çok memnunum. Biz uzun yıllar birlikte çalıştık, temaslarımız ve görüşmelerimiz oldu. Ben şimdi burada, halkımızın bu güç, zor döneminde kadınları tekrar bayram havasında gördüğüm için çok sevinçliyim.

Bugün biz burada güzel bir konser izledik: bizim sanatımız zengindir - bunu tüm dünya biliyor. Biz de biliyoruz. Ancak bazen biz kendi değerimizi bilmiyorumuz, neleri başaracağımızın bilincine varamıyoruz. Burada konuşma yapanların bazıları gençlerdir. Sahnede biz aynı zamanda sanatçılarımızı, sönmeyen yıldızlarımızı, uzun seneler boyunca Azerbaycan kültürünü yaşatan, geliştiren insanları izledik. Onların çoğu bu salonda oturuyor. 20. yüzyılın tarihine- geçmişe, bugüne ve geleceğe burada, şu salonda oturanların şahsında, hayat ve sanat yolunda tanık oluyoruz. Bu, büyük bir mutluluktur.

Burada Azerbaycan kadını ile ilgili güzel şeyler söylediler. Olur da, ben söylenenlere yeni bir şey eklemeyebilirim. Genel olarak kadın toplumun en saygın üyesidir. Herkes kadınların önünde eğilmelidir, herkes kadınlara saygı göstermeldiir. Ben ömrüm boyunca hep kadına saygı gösterdim ve toplumumuzu, ulusumuzu, halkımızı kadına saygılı davranmaya davet ettim.

Bugün ben Azerbaycan kadınının halkımızın geleneklerini, kültürünü, bilimini, entelektüel potansiyelini hep en iyi şekilde temsil ettiğini ve bunun günümüzde de böyle olduğunu birkez daha gördüm. Kadınlara saygı, kadınlara teşekkür, kadınlara esenlikler!

Bugün ben sizinle birarada bulunduğum için seviniyorum. Birkez daha sizi kutluyorum, sağlık ve mutluklar diliyorum!

Burada Elmira Ana bir konuşma yaptı. Ben savaşta bizim böyle analarımız olduğunu bilmiyordum. Azerbaycan kadını, kuşkusuz, her zaman kahraman olmuştur. Onların cesur olduklarını herkes, keza ben de biliyorum. Fakat ben cephede sizin gibi bir Elmira Ana olduğunu bilmiyordum. Ben size teşekkür ediyorum. Belki bu beklenmedik bir karar olacak, ancak benim cumhurbaşkanı olarak böyle bir yetkim var. Ben burada size cumhuriyetimizin en yüksek nişanı- "Azerbaycan Bayrağı" nişanını veriyorum.

Azerbaycan'ın yıldızları bizim gözümüzün önünden geçtiler. Leyla Hanım, Sara Hanım, Türkezban Hanım, Firengiz Hanım, Gülizar Hanım, Şefika Hanım burada oturuyorlar. Ben hep sizin sanatınıza hayran oldum. Sizi sahnelerde de izledim, bizzat görüşmelerimiz de oldu. Ben hep sizinle gurur duydum. Bugün siz şu törene bir renk kattığınız için çok gurur duyuyorum. Leyla Hanım, söylediğiniz güzel dilekler için teşekkürümü sunarım. Sizinle karşılaştığım için çok seviniyorum. Zira sizi genelde televizyonda görüyoruz. Herhalde siz de beni bazen televizyondan izlemişsiniz.

Salondan sesler: Biz sizi özledik.

Haydar Aliyev: Fakat ben sizi daha fazla özledim. Sara Hanım, hatırlıyorsanız, jübileniz yapıldığı sırada ben Nahçıvan'da bulunuyordum. Size kutlama mesajı gönderdim. Çok sevindim. Ben Nahçıvan'da abluka koşullarında yaşıyordum. Ben sizinle telefonla konuştum. Burada sizinle bir araya gelmekten çok memnunum. Hepinizi görmekten çok memnunum.

Yabancı ülkelerin büyükelçileri kendi eşleri ile birlikte buraya katılmışlar. Bu bayramın Amerika'da, Türkiye'de, İngiltere'de, başka ülkelerde kutlanıp kutlanmadığını bilmiyorum. Fark etmez, onların bugün buraya gelmesi ve bu bayramı bizim kadınlarla birlikte kutlamaları çok güzel bir olgudur. Ben sizin adınıza ve kendi adıma yabancı ülkelerin büyükelçilerinin eşlerini bizimle beraber oldukları için kutluyorum, büyükelçilere, diplomatik temsilciliklerin başkanlarına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Bugün benim heyecanlanmamın nedeni şudur ki, halkımız zor durumda, güç koşullarda, savaş ortamında yaşıyor - bunların hepsini ben biliyorum, bu zorluklardan dolayı içimde üzülüyorum, zira tüm bunlardan dolayı ben sorumluluk taşıyorum. Fakat aynı zamanda sizi neşeli, mutlu görünce, bu sıkıntılara rağmen, sizi iyi, iyimser görünce halkımızın tüm bu zorluklardan kutrulacağına birkez daha inanıyorum. Bizim zaferimizin dayanağı kadınlardır, kadınlardır, kadınlardır!

Kadınlara saygı, kadınlara sevgi! Kadınlar hep bizim kalbimizdedir!

Sağolun, tebrikler!

Bilgi notu

TOPLUM