Professör Farman Salmanov'a - 26 Temmuz 2001 yılı


Sayın Farman Salmanov!

Sizin 70.doğum yıldönümünüzü kutlarım, Size sağlık, mutluluk ve yeni başarılar dilerim.

Siz bütün yaşamınızı petrol ve doğal gaz sahalarının işlenmesine adayarak, Tumen'in zengin doğal kaynaklarını ilk keşfedenlerden birisi olarak tarihe geçmişsiniz. Yüzden fazla yatağın keşfi ile sonuçlanmış pratik faaliyetiniz tüm hayatının anlamını çalışmak üzerine kurmuş ender şahıslardan olduğunuzu kanıtlamaktadır.

Azerbaycan'da eğitiminizi tamamladıktan sonra Siz petrol bölgesi Bakü'nün geleneklerini Batı Sibirya'da sürdürmek ve geliştirmek suretiyle oldukça kısa bir sürede büyük başarılar elde edebilmişsiniz. İşte sizin gibi seçkin kişilerin çabaları sayesinde Batı Sibirya tüm dünya için en büyük petrol ve gaz kaynaklarından biri oldu, SSCB ise 80'li yıllarda petrol üretimi ve doğal gaz ihracatı alanında en büyük ülkeye dönüştü.

Şahsiyetinizde araştırmacı bilim adamı becerisinin, uzman petrolcü yeteneğinin, devlet ve toplum adamı deneyiminin biraraya getirilmesi Size hakketiğiniz şöhreti sağlamıştır. Sovyetler Birliği'nin birçok üstün ünvanlarının verilmesi, çeşitli nişan ve madalyalarla ödüllendirilmeniz petrol endüstrisinin geliştirilmesi alanındaki hizmetlerinize biçilen değerin ifadesidir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına da yüksek değer biçilmiştir.

Azerbaycan'da faaliyetinizi sürekli ilgi ve beğeniyle izliyorlar. Sizin başarılarınız her Azerinin içini hep kıvanç duygusuyla dolduruyor. Siz biriktirmiş olduğunuz deneyim ve bilimsel bilgileri etkin bir biçimde değerlendirerek bugün de önceki enerji ve sebatla çalışıyorsunuz. İnanıyorum ki, kendi verimli faaliyetinizle bundan böyle de yakıt ve enerji kompleksinin gelişmesine katkılarda bulunacak, yeni bilimsel başarılar sağlayacak ve Azerbaycan'la Rusya arasındaki çok yönlü ilişkilerin pekiştirilmesi ile ilgili çalışmaya her türlü yardımı göstereceksiniz.

Size uzun ömürler diliyorum.

Derin saygılarla

Haydar Aliyev

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı