‎"Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ‎basın mensupları ile yaptıkları görüşmede Haydar Aliyev'in bildirisi" (25 Ocak 2002 yılı, ‎Moskova) belgesine ilişkin tarihi vesika


Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 24-26 Ocak 2000 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine bu ülkeye resmi ziyarette bulunmuştur.

Haydar Aliyev ve Vladimir Putin arasında yapılan görüşmelerde Azerbaycan - Rusya ilişkilerinin ve işbirliğinin en önemli konuları ile ilgili geniş kapsamlı görüş alışverişi yapılmıştır. Cumhurbaşkanları geçen süre içinde karşılıklı yararlı işbirliğinin daha da geliştirilmesi alanında yapılan çalışmaları, elde edilen olumlu sonuçları yüksek değerlendirmişler. Bu ülkelerin ekonomik, politik, insani ve diğer alanlarda yaptıkları işbirliğinin büyük perspektifleri bulunduğunu vurgulayan devlet başkanları uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesinde ilişkilerden ve devletlerin birbirine yaptığı karşılıklı yardımlardan memnunlukla söz etmişler. Görüşmede Ermenistan - Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığı konusuna geniş yer ayıran cumhurbaşkanları bu anlaşmazlığın barış yoluyla çözümünde AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı Rusya’nın çabalarını daha da yoğunlaştırmasının önemini özellikle vurgulamışlar.

Gezi çerçevesinde Kremlin'in Yekaterina salonunda iki ülke heyetlerinin katılımıyla Azerbaycan - Rusya toplantıları yapılmıştır. Kremlin Sarayı’nın Kırmızı Misafir Odası'nda Azerbaycan - Rusya belgelerinin imza töreni düzenlenmiştir. Devlet başkanları Haydar Aliyev ve Vladimir Putin Azerbaycan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Gebele Radar İstasyonu'nun ("Deryal" RLS) konumu ve onun kullanım ilkeleri ve koşullarına ilişkin sözleşme, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında 2010 yılına kadar dönemi kapsayan uzun vadeli ekonomik işbirliği anlaşmasını ve ortak bildiriyi imzalamışlar. Daha sonra Rusya Federasyonu Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında ekonomik işbirliğinin temel ilkeleri ve doğrultuları, üretim kooperatifi, vergi yasası ihlaline karşı mücadele alanında işbirliği ve bilgi alışverişi, sınır temsilcilerinin faaliyeti konusunda sözleşmeler imzalanmıştır.

Rusya Federasyonu’na resmi ziyareti sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’e Moskova Devlet Üniversitesi tarafından Onursal Doktora unvanı verilmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 25 Ocak 2002’de Kremlin’de basın mensupları ile görüşmesinde bidiri yayımlayarak bu ziyaretin Rusya-Azerbaycan ilişkileri açısından istisnai bir öneme sahip olduğunu belirtmiştir.

Tarihi vesika 25 Şubat 2005 yılında düzenlenmiştir