Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, "Lider" yarı batık yüzer sondaj platformunun işletmeye alınma törenine katılanlara seslenişi - 24 Temmuz 2003


Sayın toplantıya katılanlar!

Değerli petrolcüler!

Bugün Azerbaycan`ın petrol endüstrisinin tarihinde önemli bir olay yaşanmaktadır. Cumhuriyetimiz ile dünyanın öncü petrol şirketleri arasında yapılan ve başarıyla uygulanan sözleşmeler temelinde Hazar Denizi`nin derinliklerindeki zengin petrol ve doğalgaz yataklarının keşfini ve üretimini sağlayacak yeni yarı batık yüzer sondaj platformu işletmeye açılıyor.

Bu önemli gelişmeden dolayı platformun inşasında emeği geçen petrolcülerimizi, mühendislerimizi, uzmanlarımızı, yabancı şirket temsilcilerini içtenlikle ve yürekten kutluyorum!

Ben bu platformun ismini "Lider" olarak belirledim. Gerçekten, bu sondaj platformu bilim ve teknolojinin çağdaş ve en son standartları ile uyumlu dev, muhteşem bir üretim tesisidir. Hazar Denizi`nde şu en büyük ve güçlü platformun işletmeye açılması, tüm petrol endüstrisi altyapısının gelişmesinde niteliksel anlamda yeni bir aşamadır. Teknik verilerine göre, "Lider" Hazar`ın altında istenilen derinliğe ulaşma gücüne sahiptir. Eminim, bu platform hep önde giden gerçek bir lider olacaktır!

Tarih boyunca Azerbaycan, Hazar Denizi`nde hidrokarbon rezervlerinin işlenmesi alanında hep ilk sıralarda yer almıştır. 1994 yılında bağımsız Azerbaycan, yeni petrol stratejisini açıkladıktan sonra petrolcülerimiz farklı derinliklerde çalışmalar yapan "Dede Korkut", "İstiklal" ve "Kurtuluş" gibi çağdaş sondaj platformlarını yaptılar. Bu tesislerin şuanda bile gerekli düzeyde faaliyet göstermesi sevinç verici bir durumdur.

Denizde çalışan insanlar çok metin, korkusuz, kahraman insanlardır. Ben "Lider" sondaj platformunda çalışanlara esenlikler, Vatanımıza, halkımıza yeni başarılar sağlamasını diliyorum!

Sayın toplantı katılımcıları!

Birkez daha hepinizi selamlıyorum, size verimli bir çalışma, huzur ve gönenç diliyorum!

Haydar Aliyev,
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı. 

Çeviri 25 Temmuz 2003 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır.

Kısa inceleme yazısı

PETROL STRATEJİSİ