Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, "Sos-Kinderdorf İnternational" Başkanı Helmut Kutin ve beraberindeki heyeti kabulü - Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 20 Temmuz 1999


Haydar Aliyev: Sayın Cumhurbaşkanı, ben sizi Azerbaycan`da selamlıyorum ve Azerbaycan`a gösterdiğiniz ilgi ve sevgiden dolayı teşekkür ederim. Sizin örgütünüz dünyaca ünlü bir örgüttür, birçok ülkelerde çok iyi çalışmalar yapıyorsunuz. Bu yüzden dünyada ün kazanmışsınız. Şimdi Azerbaycan`a da bu anlamda ilgi göstermenizi, diğer ülkelerde yaptığınız çalışmaları Azerbaycan`da yapma isteğinizi büyük memnunlukla karşılıyorum.

Genel olarak, dünyada yaptığınız çalışmalar hakkında bana bir takım bilgiler vermişler. Azerbaycan`daki girişiminizden de haberim var. Bununla birlikte ben, hiç kuşkusuz, sizi dinlemek istiyorum.

Helmut Kutin: Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmemiz, Azerbaycan Cumhurbaşkanı`nın bu çalışmaya, bizim faaliyetimize bizzat ilgi göstermesi, destek olması bizi çok memnun etti. Biz Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti - başbakan, onun yardımcılarının, keza büyükelçinin bu çalışmaya büyük ilgi göstermesinden çok memnunuz. İşte bunun sonucudur ki, biz Azerbaycan`da çocuk köyü inşa etmeye karar verdik. Bu, Azerbaycan'da inşa edilecek ilk çocuk köyüdür ve biz Sizin hayır duanızı, desteğinizi alarak bu çalışmaya başlıyoruz. Bu işe dün başlamayı çok istedik, fakat mümkün olmadı, madem olmadı, yarın başlarız.

Bu sene biz teşkilatımızın 50. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bizim kuruluş 50 sene önce Sayın Gmeiner tarafından kurulmuştur. Azerbaycan'da da çocuk köyünün inşası işte teşkilatımızın 50.kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında öngörülmüştür. Halihazırda tüm dünyada 6 milyon arkadaşımız, 31 ülkede ofisimiz bulunuyor.

Örgütün Almanya'daki arkadaşları Azerbaycan'da çocuk köyünün inşasına yardım etmeyi büyük memnunlukla karşıladılar. Fakat Azerbaycan tarafının da bu çalışmaya yardımı gerekecektir- yani çocuk bakıcılarına, onlara ilgi gösterecek kişilere ihtiyaç olacak.

Bizim ilk başkanımız Sayın Gmeiner bu çalışmayı başlattığında, her çocuğun anne ve kardeşlerinin olmasını, onlara bir ev hediye etmeyi ve onların aynı köyde birlikte yaşamalarını, diğer çocuklar gibi aynı haklara sahip olmalarını, çevredekiler tarafından aynı ölçüde sevilmelerini istemişti. Zatıaliniz, kızınız bizim örgütün buradaki başklanlığını büyük memnuniytle kabul etti ve biz bundan çok memnun olduk. Umarız, bir gün olur köyün inşası biter ve Siz bizzat orayı ziyaret eder, çocuklarla buluşur, konuşursunuz ve onlar gerçek baba ilgisini hissederler. Biz sizinle beraber çalışarak "Umut, barış ve karşılıklı anlayış köyü" kurmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, örgütümüzün temsilcilerini kabul ettiğiniz için kurluşumuz adına şükranlarımı sunmak istiyorum. Aslında ben, çocukların temsilcisiyim, onların başkanıyım. Doğru, kimi zaman protokole tam uymasam bile, yüzde yüz çocukların yanındayım.

Haydar Aliyev: Sayın Başkan, değerli düşünce ve önerilerinizden dolayı, Azerbaycan'da yapılacak çalışmalara yönelik planlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Sivil bir toplumda çocuklara ilgi, her vatandaşın kutsal borcudur. Biz kendi bağımsız ülkemizde bu ilkeyi kılavuz edinerek, çocuklara ilgiyi olabildiğince artırıyor, özellikle kimsesiz çocuklara daha fazla özen gösteriyor ve onların yaşam, eğitim koşullarını uygun düzeye ulaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Sizin örgütünüz ise toplumdaki bu sorunla ilgili hemen hemen tüm dünyada güzel örnekler sergiliyor. 50 sene zarfında çok işler yaptınız. Bu işler - hayır işleri, çocuklara ihtimam asla unutulmayacak. Sizin örgütünüz kendisi için öylesine büyük bir anıt yapmıştır ki, o, sonsuza kadar varolacaktır. Bu yüzden sizin kuruluşunuzu yakından tanımaktan çok mutluyum. Sizin örgüte ileride de büyük başarılar diliyorum.

Azerbaycan'da yapılacak işlerle ilgili verdiğiniz bilgilerden memnun kaldığımı bildiriyorum. Bu, bizzat benim içimden geçen düşünce ve önerilerdir. Şimdiye kadar tüm uluslararası kuruluşlardan aldığım öneriler arasında sizin önerinize belki daha fazla değer veriyorum. Onun için burada sizin planlarınızın gerçekleşmesini bizzat ben kendim denetleyeceğim. Siz bu çalışmaya dün başlamak istediğinizi, bunun mümkün olmadığını, yarın başlayacağınızı söylediniz. Ben de bunu kendi defterime not ediyorum ve hergün bu çalışmaların nasıl başladığını ve nasıl ilerlediğini kendim kontrol edeceğim. Sizin büyük bir deneyiminiz var, pekçok ülkede oldunuz, oradaki ortamı gördünüz. Bizim ülkemizde bu konuya, sizin girşiminize ve yapacağınız çalışmalara öylesine büyük ilgi ve özen gösterilecektir ki, Azerbaycan'a neden geç geldiğinizi bile düşüneceksiniz.

Siz güzel şeyler söylediniz, her çocuğa anne baba, kardeş, ev sağlamak istiyorsunuz. Bundan güzel ne olabilir! Bizim buna son derece büyük ihtiyacımız var. Zira biliyorsunuz, Azerbaycan 1988 yılından bu yana komşu Ermenistan Cumhuriyeti ile askeri ihtilaf içindedir. Savaş yaşanmış, kan dökülmüştür. Pekçok çocuk öksüz - anne-babasız, kimsesiz kalmıştır. Hatta savaş sırasında yara alan, sakatlanan çocuklar bile var. Onun için, yineliyorum, bizim ülkemizin bu ilgiye daha fazla ihtiyacı var.

Bana söylediler, siz bizim yetkililerle birlikte çocuk köyü için bir yer belirlemişsiniz, ben buna sevindim. Eğer siz uygun bulduysanız, orayı size verdik bilin ve beklemeden işe koyulun. Biz sizinle hep birlikte olacağız, tüm çalışmalarda yanınızda olacağız. Siz diyorsunuz ki, çocuk bakıcıları bulmak lazım. Bu da olacak, değil o konuda tüm diğer çalışmalarda beraber olacağız. Ben buna "hayırlı olsun" diyorum ve bu teşkilatın burada kuracağı vakfın başkanlığını kızımın üstlenecek olmasından memnunum. Düşünüyorum ki, bu etken başlı başına burada çalışmaların başarıyla ilerlemesine yardım edecektir. Size birkez daha teşekkür ederim.

Helmut Kutin: Çok teşekkür ederim, Sayın Cumhurbaşkanı! Çocuklar adına size şükranlarımı sunuyorum. Ne mutlu bize ki, sizinle bir araya geldik, hayır duanızı aldık. Şimdi kendimizi tam rahat hissediyoruz. Madem Sizden "İleri" komutasını aldık, bizim hiçbir kağıda, hiçbir belgeye ihtiyacımız yok. Dünya çocukları adına Size minnetarız. Azerbaycan'a geç gelmiş olsak bile,- siz bu konuda bizi eleştirdiniz,- izninizle bunu bir İngiliz atasözü ile cevaplamak istiyorum: Hiç gelmemektense, geç gelmek yeğdir. Onun için bugünden itibaren biz kendi işimizi başlatıyoruz.

Haydar Aliyev: Çok güzel, başarılar dilerim!

Çeviri 21 Temmuz 1999 tarihli AZERBAYCAN Gazetesinden yapılmıştır.

Bilgi notu

TOPLUM