Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, Almanya'nın "Deutsche ‎Bank" Yönetim Kurulu tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın onuruna verilen ‎yemekte konuşması (3 Temmuz 1996 yılı, Düsseldorf) belgesine ilişkin tarihi vesika


Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) hükümetinin daveti üzerine 1-4 Temmuz 1996 tarihleri arasında bu ülkeye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde AFC'nin üst düzey resmi yetkilileri ve iş çevreleri ile yapılan çok sayıda görüşmeler ve müzakereler sırasında ekonomik ilişkilerin genişlemesi, bu ilişkilerin daha hızlı gelişmesi konuları ağırlık kazanmıştır. Büyük ekonomik potansiyele sahip olan AFC yatırımcılarının Azerbaycan'da iş yapma olanaklarının geliştirilmesi için iki ülke arasında finans-banka ilişkilerininoluşturulması özel önem taşıyordu. Bunlar göz önünde bulundurularak yapılan başarılı görüşmelerden sonra 3 Temmuz 1996'da AFC'nin dünyaca ünlü bankası "Deutsche Bank" ile Azerbaycan Milli Bankası ve Azerbaycan Uluslararası Bankası arasında karşılıklı işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. Belgenin imza törenine katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı bunu ülkemizin finans ve bankacılık alanının gelişmesine gösterilen ilgi ve özenin sonucu olarak değerlendirmiştir. Avrupa kurulmları ile ekonomik entegrasyon politikasının bir parçası olarak nitelendirilen bu gelişme Azerbaycan'a yabancı yatırımların yapılmasında ve uluslararası kredilerin sağlanmasında çok önemli rol oynamıştır. Aynı belgenin mantıksal sonucu olarak halihazırda Almanya'nın "Siemens", "Ferrostal", "Tissen" , "Alcatel", "İnterSelect", "Mercedes Benz" vs. şirketleri Azerbaycan'da yaptıkları işten elde ettikleri gelirleri hiçbir kısıtlama olmaksızın kendi ülkelerindeki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belgenin imzalanması nedeniyle AFC'nin Düsseldorf kentinde "Deutsche Bank"ın Yönetim Kurulu tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanının onuruna yemek düzenlenmiştir. Yemekte dünayanın en büyük bankalarından biri olarak bilinen "Deutsche Bank" tarafından hazırlanan Azerbaycan Cumhuriyeti ile ilgili iki kitap katılımcılara sunulmuştur. Törene bu ülkenin iş çevrelerinin pek çok sayıda temsilcileri, büyük şirketlerin başkanları, finansman ve bankacılık sektöründe çalışan iş adamları katılmışlar.

Törende bir konuşma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev AFC'nin uluslararası nüfuzunun ve ekonomik gelişme mekanizmasının genç Azerbaycan için bir örnek olduğunu kaydederek AFC-Azerbaycan ilişkilerinin kısa sürede daha ileri boyutlara ulaşacağına inandığını belirtmiştir.

Tarihi vesika 25 Nisan 2995 yılında düzenlenmiştir